Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Gercekler bilinsin'

MHP Büyükşehir Başkan adayı Murat Taşer, belediye şirketlerinin zarar açığının hükümetin gönderdiği, milletin parası olan kamu yardımıyla kapatıldığını iddia etti

Giriş Tarihi: 15.1.2014
MHP'nin Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Taşer, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin, oransal olarak İstanbul ve Ankara'dan daha fazla devlet yardımı aldığını, ancak yatırımlara daha az para harcadığını ileri sürdü, "Gelen paralar, belediye şirketlerinin zararlarının kapatılmasında kullanılıyor. CHP yanlış bilgi veriyor. Gerçekler ortaya çıkmalı" dedi. Belediyelere gönderilen İller Bankası paylarını karşılaştıran Murat Taşer, şu bilgileri verdi: "İller Bankası 2001 yılında 16 Büyükşehir için günümüz parasıyla 1 milyar 364 milyon 770 bin lira dağıtmış. Bunun yüzde 7'si yani 95 milyon 800 bin lirası İzmir'e, yüzde 55'i İstanbul'a, yüzde 26'sı ise Ankara'ya gönderilmiş. İstanbul'a düşen rakam 746 milyon, Ankara'ya düşen ise 354 milyon lira. 2012 yılında ise büyükşehirlere gönderilen para toplam 9 milyar 813 milyon 91 bin lira. Yani rakamlar her yıl sürekli artmış. 2012'de İzmir, yüzde 13.2, yani 1 milyar 295 milyon 513 bin lira almış. İstanbul'un aldığı pay 2001'deki yüzde 55 iken, 2012'de yüzde 47.5'e düşmüş. Ankara'da 2001'de yüzde 26 pay alırken, 2012 yılında yüzde 14.3'e düşmüş. İki kentin aldıkları pay düşerken İzmir'in payı ciddi oranda artmış. Verilen bu paylarda kişi başına düşen gelir hesaplandığında İzmir 381, İstanbul 340, Ankara 303 lira. Görüldüğü gibi bir bilgi kirliliği var. Halkımıza doğru bilgiler verilmeli."

"RAKAMLAR ORTADA"
İzmir'e gönderilen payların ciddi oranda artmasına rağmen, yatırımlarda benzer artışı göremediklerini belirten Taşer, "Sayın Kocaoğlu, kamuoyuna çıktığında, ne kadar çok yatırım yaptığını anlatıyor. Doğrudur. Ama diğer gerçekler de ortaya çıkmalı. En fazla payı alanın İzmir olduğu gözüküyor. CHP, İzmir'in merkezi bütçeden yeteri kadar pay alamadığını söylüyor, ama rakamlar ortada. Ödenen vergilerle buraya gelen arasındaki fark da ortada" dedi. Önümüzdeki günlerde bu paraların nerelerde kullanıldığını açıklayacağını bildiren Taşer, ESHOT, İZELMAN gibi şirketlerin zararları nasıl kapatıldığının önemli bir nokta olduğunu ifade etti. Taşer, "İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin şirketlerinin zararlarının toplamından, İZELMAN şirketinin zararı daha fazla. Gelen paraların, iyi yönetilmeyen Büyükşehir'in zararlarını kapatabilmek için kullanıldığı görülüyor" dedi. İzmir'in, şehircilik açısından geride olduğunu dile getiren Taşer, şunları söyledi: "Büyükşehir Belediyesi de dünya sermayesine açılamadı. Kente yenilik ve yeni yatırımlar getiremedi. Bu açığın kapanabilmesi için Büyükşehir'in yürümesi değil, sıçraması, koşması lazım. Çünkü diğer belediyelerle açık ara fark oldu. Kafanızın arkasında başka bir şey yoksa bu yatırımlar yapılır." MHP'nin halk nezdinde artık çok ilgi gördüğünü kaydeden Murat Taşer, "Biz 'Artık yeter! Söz senin İzmir' diyoruz. Ne AKP ne CHP, çare MHP diyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Gercekler bilinsin'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN