İzmir değişsin, İzmirli değişmesin

Giriş Tarihi: 17.1.2014

Egeli Sabah'ı ziyaret eden AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, yapacakları hizmetlerle İzmir'in çehresinin değişmesini istediklerini, ancak İzmirli'yi değiştirmek gibi bir beklenti ve niyetlerinin olmadığını söyledi

AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım Egeli Sabah'ı ziyaret etti. Küçük Menderes ile Bakırçay Havzası'ndaki ilçeleri gezerek seçim çalışmalarına hızlı başlayan ve gittiği yerlerde büyük ilgi gören Yıldırım, "İzmir değişsin, İzmirli değişmesin" dedi. Gittiği yerlerde vatandaşların kendisine "Kurtar bu İzmir'i" dediklerini söyleyen Yıldırım, "Ben de 'Ben değil siz kurtaracaksınız' diyorum. 'Ben sizin emrinizdeyim' diyorum. İzmir'i İzmirliler kurtaracak. İzmir'in geleceğine İzmirliler karar verecek. Bu halden memnunsanız, benim söyleyecek bir şeyim yok. Biz diyoruz ki, 'İzmir bu halde olmamalı. İzmir'in hak ettiği yer burası değil. İzmir'in kaybedilmiş yılları var. Gecikmiş işleri var. Sorunları azalacağına gittikçe artan bir şehir İzmir. Bunların titizlikle ele alınıp çözülmesi gerekiyor" diye konuştu. Yıldırım, kentin hizmet anlamında değişime ihtiyacı olduğunu ancak bazı rakiplerin bunu farklı yorumlayarak oy toplamaya çalıştığını ifade etti. "İzmir değişsin, ama İzmirli değişmesin" diyen Yıldırım, vatandaş ve esnaf ziyaretlerinde tuhaf gelecek soru ve davranışlarla hiç karşılaşmadıklarını, aksine herkesin çok yakın davrandığını vurguladı, "Yapacağımız hizmetlerle İzmir'in çehresini değiştereceğiz. Ancak İzmirli'nin yaşam tarzını değiştirmek gibi bir niyetimiz ve beklentimiz yok" diye konuştu.

TRAFİK SORUNU BÜYÜK
Yıldırım, önümüzdeki ayın ortalarından itibaren daha proje ağırlıklı çalışmalara yer vereceklerini, şu anda İzmirlileri dinleme süreci yaşadıklarını da vurguladı. Seçim çalışmaları sırasında gittiği yerlerde çok fazla şikayet aldığının altını çizen Yıldırım, "Vatandaşlar yanıma gelip 'Kurtar bu İzmir'i' diyorlar. Ben de 'Ben değil siz kurtaracaksınız' diyorum. 'Ben sizin emrinizdeyim' diyorum. İzmir'i İzmirliler kurtaracak. İzmir'in geleceğine İzmirliler karar verecek. Bu halden memnunsanız, benim söyleyecek bir şeyim yok. Biz diyoruz ki, 'İzmir bu halde olmamalı. İzmir'in hak ettiği yer burası değil. İzmir'in kaybedilmiş yılları var. Gecikmiş işleri var. İzmir sorunları azalacağına gittikçe artan bir şehir. Bunların titizlikle ele alınıp çözülmesi gerekiyor" dedi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı olursa, ilk yapacağı işin durum tespiti olduğunu vurgulayan Binali Yıldırım, "Ne yapılmış? Ne edilmiş? Eldeki imkanlar neler? Hangi planlar, projeler var? Yapacağımız şeyler belli. İzmir'i gittikçe sıkıştıran bunaltan ciddi trafik ve alt yapı sorunu var. Çöpüyle ilgili ciddi bir sorun var. Hava kirliliği had safhada. Doğalgaz kullanımı çok ağır işliyor. Yapılaşma ile ilgili ciddi sorunlar var. İmarla ilgili ciddi sorunlar var. Tüm bunlar ele alınacak." Otoyol çalışmalarının iyi durumda olduğunu ifade eden Yıldırım, programın biraz gerisinde kalması nedeniyle açılışın mayıs veya haziran ayını bulabileceğini söyledi.

O HESAP, YANLIŞ HESAP
Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun "hükümetin kente fazla yatırım yapmadığı" yönündeki iddiaları da değerlendiren Yıldırım, şöyle devam etti: "Aziz Bey bunu birkaç zamandır söylüyor. Ne Aziz Bey ne biz, babamızın kesesinden yapmıyoruz. Yaptığımız yatırımlar için harcadığımız paralar, bu milletin parasıdır. Dolayısıyla öyle bir yarışı öyle bir kıyaslamayı anlamlı bulmuyorum. Aziz Bey, Bornova'daki dükkanın hasılatından yapmıyor bunu. O paraları da Ankara gönderiyor. O hesap, yanlış bir hesap. Günü gelince o hesabın bütün detaylarını ben İzmirlilere anlatacağım. Aziz Bey onu söyleyeceğine kendine ayrılan bütçeyi ne kadarını harcayabilmiş, yatırıma ayırdığı bütçeyi de yıllar itibariyle ne kadar kullanabilmiş. Bağlı şirketlere her yıl zararlarını karşılamak için devletin 'Yatırım yap' diye gönderdiği paralarla ne kadar ödemiş? Bunları söylesin. Ondan sonra 'Bize daha fazla gelmiyor' diye şikayette bulunsun. 'Geleni ne yaptın kardeşim' diye sorarlar. 'Nerelere harcadın, ne kadarını harcadın?' Önce bunu söyleyeceksin, ondan sonra fazlasını isteyeceksin." Aziz Kocaoğlu'nun "Stadyumları 25 bin kişi kapasiteli yapmak istiyorum" sözüne de değinen Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü: "Yapsaydın. Neden yapmadın şimdiye kadar? Bir işi geciktirmenin anlamı ne? İhale aşamasına gelmiş, şekillenmiş, kulüplerle konuşulmuş, görüşülmüş, anlaşılmış bir konuyu başa sarmanın anlamı yok. Tamamen geciktirmeye yönelik bir hamle olarak görüyorum."

İLÇE ADAYI İSİMLERİ BİRAZ GECİKEBİLİR
Egeli Sabah'ı ziyaretinde ilçe adaylarının açıklanması hakkında da bilgi veren Binali Yıldırım, isimlerin netlik kazanmadığını, hala üzerinde çalıştıklarını vurguladı. İlçe adaylarını seçerken çok zahmetli ve titiz bir çalışma yürüttüklerini dile getiren Yıldırım, şunları söyledi: "Dolayısıyla ilçe adaylarının seçimi biraz zaman alıyor. Takım ruhu ile çalışacak bir ekip oluşturmaya çalışıyoruz. Pazar günü açıklanması yetişmeyebilir. Açıklama parça parça da olabilir. İki parça da olabilir. Kadın aday adayları bu yerel seçime yeteri kadar ilgi göstermedi. Doğrusu bu duruma şaşırdım. Kadın adayların da olması için gayret ediyoruz. Yaşamda kadın etkinliği fazla olmasına rağmen, siyasette aynı ilgiyi göremedim." CHP ilçe adaylarının kendilerini bağlamadığını vurgulayan AK Parti Başkan adayı Binali Yıldırdım, "Normal şartlarda yerel iktidar partisi olan CHP'nin adaylarını daha önce açıklaması lazım."

KENT İÇİN GÜZEL PROJELERİMİZ VAR
35 proje dışında Şubat ayı ortalarında İzmir için açıklayacakları güzel projeleri olduğunu belirten Yıldırım, "35 proje ayrı bir kulvarda devam ediyor. Alt yapıyı, ulaşımı ilgilendiren büyük projeler. Ama bizim yerel yönetim ağırlıklı projelerimiz olacak. İzmir için güzel projelerimiz var. İzmirliye yaraşır projeler olacak" diye konuştu. Egeli Sabah'ta geçtiğimiz günlerde körfeze akan lağım suyu ile ilgili habere de değinen Yıldırım, "Kollektörlerde sorun var. Direnejla ilgili sorunlar var. Atık sularla ilgili sorunlar var. İzmir'in sorunları bir günde, iki günde çözülecek gibi gözükmüyor. Bu sorunları çözecek bir irade de göremiyoruz. Çünkü belediyenin kadrosu yok. Ekibi yok. Ekip olmayınca nasıl tek başına yapacaksın. Bütün ilçeler aynı partide olmasına rağmen, aralarında bir uyum yok. İzmir'in daha uzun vadeli master planları yok. 1/25'likler yok. 5 binlikler, binlikler demiyorum. Bunların hepsi önemli şeyler" dedi.

"YAPILAN YATIRIM AZ OLUNCA AKILDA KALIYOR"
İzmir'e Ulaştırma Bakanlığı olarak yaptıkları yatırımların Aziz Bey'in 10 yılda görev süresi içerisinde yaptığı yatırımlardan daha fazla olduğunu vurgulayan Yıldırım, "Devletinkini demiyorum sadece bizim yaptığımız. Eserler ortada. Çevreyolu, Adnan Menderes Havalimanı, İZBAN, Kemalpaşa, Çandarlı Limanı, İzmir-İstanbul Otoyolu, İzmir-Ankara hızlı treni, İzmir-Ankara bölünmüş yolu, İzmir-Çanakkale bölünmüş yolu, Turgutlu- Kemalpaşa-Torbalı bölünmüş yolu. Daha binlercesi. Akılda bile tutamıyoruz. Başkanın işi kolay. İki, üç tane hizmeti var, akılda kalıyor. Bizim öyle bir zorluğumuz var" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir değişsin, İzmirli değişmesin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN