Türkiye'nin en iyi haber sitesi

O bebek bir yaşında

Giriş Tarihi: 18.1.2014

Anneanne ve anne ölümü bile göze aldı, karaciğer nakli için bıçak altına yattı. Anne doktorların uyarılarına karşın Duru bebeği dünyaya getirdi. Mucize bebeğin ilk yaş günü, hastanede kutlandı

Aydın'da yaşayan Seval Beken, henüz 19 yaşında nişanlı bir genç kızken siroza yakalandı. Tedavisine başlanan Seval, bu sırada Hüseyin Demirel ile evlendi. 2006 yılında hamile kalınca, doktorlar bebeğini dünyaya getirmesine izin vermedi. Bu arada siroza bağlı dalak büyümesi başladı. Genç kadının tedavisinin artık karaciğer nakliyle mümkün olacağını söyleyen doktorlar, bunun için de 4-5 yıl bekleyebileceğini bildirdi. Ancak evlat özlemiyle tutuşan genç kadın, hemen ameliyat olmak istediğini belirtti. Yapılan tetkikler sonunda, nakil için anne Dudu Beken'in (47) uyumlu olduğu saptandı. Bir an önce karaciğer nakli olmak isteyen genç kadın İzmir Kent Hastanesi'ne sevk edildi. Seval Demirel'e, 11 Ağustos 2010'da Doç. Dr. Murat Kılıç ve Doç. Dr. Murat Zeytunlu başkanlığındaki Prof. Dr. Mehmet Alper, Opr. Dr. Cihat Yılmaz, Opr. Dr. Zafer Önen ve Dr. Onur Duygu'dan oluşan ekip tarafından annesinden alınan karaciğer parçası nakledildi.

ANNELİKTEN VAZGEÇMEDİ


Doktorları, genç kadından çocuk için en az üç yıl beklemesini istedi. Erken hamileliğin hayatını riske sokacağı uyarıları yapıldı. Ancak uyarılara karşın Seval, sürpriz bir hamilelikle doktorlarının karşısına çıktı. Tüm uyarılara karşın hamilelikten vazgeçmedi, 2 Ocak 2013'de bebeğini dünyaya getirdi. Duru adı verilen bebeğin ilk yaşı Kent Hastanesi'nde doktorlar ve hemşirelerle birlikte pasta kesilip kutlandı. Hamile kalarak büyük bir risk aldığını belirten Seval Demirel, duygularını şu sözlerle dile getirdi: "Nakilden sonra küçük de olsa bir ümidimiz vardı ve bu gerçek oldu. Hocalarım, 'Karaciğerde yeniden problem çıkarabilir. Aldığın ilaçlar nedeniyle çocuğu özürlü doğabilir' dedi. Allah'a bin şükür her şey iyi oldu. 2 kilo ve 52 santim dünyaya gelen kızım şimdi bir yaşında. 11 kilo ve 80 santim. Nakil bana yeni hayat verdi ama kızımla yeniden doğdum. Kızımın ilk yaşını, hayatımızda çok önemli yeri olan doktorlarımızla kutladık. Duru için de çok güzel bir anı olacak."Duru bebeği kucağına alıp, seven, birlikte pasta kesen nakil ekibinden Doç. Dr. Murat Zeytunlu, "Karaciğer naklinin en güzel sonuçlarından biri böyle bir bebeğin ortaya çıkması" dedi.

Doğum günü "sağlıklı uzun bir ömür" dilekleriyle kutlanan Duru bebek, hemşire ablalarının kucaklarından inmedi, alkışlara gülücüklerle karşılık verdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
O bebek bir yaşında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN