Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yorgancılar'a büyük onur

Filipinler hükümetinin onayı ile genel konsolosluğa terfi eden EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Yorgancılar, "İki ülkenin işbirliğini artırmak için daha çok çalışacağım" dedi

Giriş Tarihi: 18.1.2014
Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, uluslararası bir onur kazandı. Filipinler'in 2007 yılı Temmuz ayından bu yana İzmir Fahri Konsolosu olan Yorgancılar, Filipinler hükümetinin onayı ile genel konsolosluğa terfi etti. Ankara'daki Filipinler Büyükelçiliği'nde gerçekleştirilen törenle Büyükelçi Ekselansları Bayan Maria Rowena Mendoza Sanchez'in elinden İzmir Konsolosu olarak atandığı belgeyi alan Yorgancılar, "Kendim ve kentim için gerçekten büyük onur ve gurur duydum. İki ülkenin ekonomik işbirliğini artırmak için çalışmalarıma hızla devam edeceğim" dedi. Filipinler hükümetinin İzmir'e verdiği öneme dikkat çeken Ender Yorgancılar, şunları söyledi: "Filipinler ve Türkiye arasındaki ikili ilişkilerin gelişmesi bakımından Ege'nin potansiyeli farkedilirken, güçlü bir temsil makamına ihtiyaç duyuldu. Konsolosluğumuzun sorumluluk alanı Ege'deki iş dünyası temsilcisi hemşehrilerime Filipinler'e ulaşmak için bu yakınlığı değerlendirmelerini tavsiye ediyorum."

AVANTAJLAR SAĞLAYACAK


Filipinler Cumhuriyeti'nin 105 milyonu aşan nüfusuyla dünyanın en kalabalık 12'nci ülkesi olduğunu hatırlatan Yorgancılar, 2013 yılında tahmini yüzde 6 büyümeyle milli gelirin 285 milyar dolara yükseldiğini söyledi. Filipinler'in 50 milyar dolarlık ihracat, 67 milyar dolarlık da ithalat yaptığını ifade eden Yorgancılar, "Ekonomi Bakanlığımızın verilerine göre; Türkiye 2013 yılında Filipinler'e 148 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirirken, 157.7 milyon dolarlık ithalat yaptı. Türkiye ile Filipinler arasındaki dış ticaret rakamlarının karşılıklı ziyaretlerle daha da yükselmesini bekliyoruz. Türkiye'nin Avrupa, Türk Cumhuriyetleri, Rusya, Ortadoğu, Kuzey Afrika ülkelerine ulaşmak isteyen Filipinliler için önemli bir üs olabileceği gibi Filipinler de Uzakdoğu'ya açılmak isteyen Türk işadamlarına aynı avantajları sağlayabilecek bir ülke" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yorgancılar'a büyük onur
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN