Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İzmirli, bisikletli yaşama başladı

Giriş Tarihi: 19.1.2014

40 kilometrelik sahil şeridi boyunca projelendirilen kent bisikletleri sistemi İzmir İnciraltı'nda başladı. Pedalları ilk çeviren Aziz Kocaoğlu, "Sezonu 311 bisikletle açıyoruz. İhtiyaca göre sayı artacak" dedi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 40 kilometrelik sahil şeridi boyunca projelendirilen kent bisikletleri sistemini İnciraltı'ndan başlattı. "Yollar artık Bisim" sloganıyla sağlıklı ve çevreci bir ulaşım imkanı sağlayacak bisikletlerin ilk kullanıcısı da Kocaoğlu oldu. Bisiklet kullanımının dünyada modern kentlerde sürekli arttığını belirten Kocaoğlu, "Bizim de böyle bir projemiz vardı. Nokta nokta bisiklet kullanımına çalışıyorduk. İnciraltı'ndan Bostanlı, Doğal Yaşam Parkı, içindeki parkurla birlikte Kuş Cenneti kapsayan 100 kilometrelik bisiklet yolu devreye girecek. İnciraltı'ndan bisikletine binen arkadaşımız Kuş Cenneti'ne kadar kesintisiz gidebilecek. Birkaç yerde sıkıntı var. Birlikte aşıyoruz. Turan üstgeçitinde yolun yanına bisiklet güzergahı ilave ediyoruz. Bir de Meles'i geçmek için çalışma var. Bunlar da bittiğinde yol tamamlanmış olacak. İnciraltı-Mavişehir arası 40 km. mesafede 29 istasyon öngördük. Bugün 11'i devreye giriyor. Projeyi 311 bisikletle açıyoruz. İhtiyaca göre artacak. İzmirliler istedikler istasyona bisikleti bırakabilecek. Tüm bisiklet kullanıcılarına hayırlı olsun" dedi.

"YAYGINLAŞTIRACAĞIZ"
Kocaoğlu, tüm yollarda sağ şeritlerin araç parkı olarak kullanıldığını, kullanılmayan bölgelerde tramvay geçireceklerini belirtti. Diğer yerlerde ise sağ şeritlerde bisikletçiler için yolların açılacağını dile getiren Kocaoğlu, "Sahilde yaptığımız bu projeyi kentin tamamına uygun olan yerlerde yaygınlaştıracağız. İlçe belediye başkanlarının da benzer projelere olanak sağlamasını bekliyorum. Çağın gereği budur. Yaşam kalitesini arttırmanın gereği budur" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmirli, bisikletli yaşama başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN