Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bisikletlerin fren tellerini söktüler

Giriş Tarihi: 27.1.2014

Büyükşehir Belediyesi'nin 13 istasyon 170 bisikletle başlattığı "BİSİM" uygulamasına İzmirli ilgi gösterdi. Ancak magandaların kısa süre içinde bisikletlere zarar vermesi büyük tepki topladı

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ilk etapta İnciraltı- Alsancak Limanı arasında 13 istasyon 170 bisikletle devreye aldığı "BİSİM" kiralık bisiklet uygulaması İzmirliler'den büyük ilgi gördü. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun törenle startını verdiği projenin ilk 5 gününde 450 abone, 1400 de kredi kartı kullanımı gerçekleşti. Ancak proje kapsamında kiralanan bisikletlerin bazıları magandaların hışmına uğradı. 1 bisiklet zorla kiralama noktasından sökülüp kullanıldıktan sonra bir apartmanın boşluğuna atılırken Konak İstasyonu'ndaki 8 bisikletin de fren telleri söküldü. Bu da yetmiyormuş gibi bisikletlerin ön kısmında yer alan selelerde magandalardan nasibini aldı. Uygulama devreye girdiği günden bu yana 4 bisikletin selesi kilitlemeli olmasına rağmen kırılarak çalınırken 10 bisikletin de pedalları sökülerek alındı. Kötü kullanım nedeniyle arızalanan bisikletler gezici tamir ekipleri tarafından tamir edildi, yeniden hizmete sokuldu. Yetkililer önümüzdeki günlerde 5 lira olan öğrenci abonelik kartlarının okullarda bedava dağıtılacağını, böylece 1 ayda abone sayısını 5 bin'e çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. İzmir'de İnciraltı-Mavişehir arasındaki sahil şeridinde, isteyen herkesin kiralayarak bisiklete binebileceği BİSİM projesi birinci haftasında İzmirlilerden büyük ilgi gördü. İnciraltı-Alsancak Limanı arasındaki 13 istasyondan 11'i devreye girdi. Buradaki 170 bisiklet İzmirliler tarafından kullanılmaya başlandı. İlk saati 2 TL, daha sonra her saat için 1 TL ödenen bisikletler için ilk 5 günde abone sayısı 450'e ulaştı. Bisikletleri 1400 kişi kredi kartıyla ödeme yaparak kullandı. Günlük ortalama 110 bisiklet kiralandı.

25 BİSİKLET ZARAR GÖRDÜ
İlk 5 günde 170 bisikletten 25'i hasar gördüğü için bakıma alındı. Çoğu, sürüş sırasında meydana gelen kazalar nedeniyle zarar gören bisikletlerin bir kısmına ise kasten zarar verildiği ortaya çıktı. İZULAŞ yetkilileri, Konak İstasyonu'nda 8 bisikletin fren telleri çıkarılmış halde bulunduğunu söyledi. Tellerin alınamadığını sadece yerlerinde çıkarıldığını belirten yetkililer, bunun farkına varmayan birisinin, bisiklete bindiğinde frenlerin tutmaması sonucu zarar görebileceğine dikkat çekti. Öte yandan, istasyona talimatlara uygun şekilde park edilmemiş bir bisikletin, park gerçekleşmediği için bir başkası tarafından yerinden alındığını daha sonra ise Karataş'ta terk edilmiş şekilde apartman boşluğunda bulunduğunu belirti. Yetkililer, bisikleti park yerinden alıp, bırakırken talimatlara tam uyulması gerektiğine dikkat çekti. Gerek kredi kartıyla gerekse abonelik sistemi ile bisiklet kullananların sayısı ilk 5 günde toplamda 1850'yi buldu. Günlük ortalama 7 bin dakika bisiklet kullanımı gerçekleşti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bisikletlerin fren tellerini söktüler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN