Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Turizmci, yüksek kurdan etkilenmiyor

Giriş Tarihi: 28.1.2014
Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, süregelen kur artışlarının sanılanın aksine turizmcilerin menfaatine yarayan çok olumlu bir gelişme olmadığını belirtti.

"YANLIŞ ALGI VAR"
Döviz değerlerinin 2013 yılı sonunda gösterdiği hızlı yükseliş ve piyasalardaki istikrarsız tabloya dikkat çeken İşler, "Turizmciler, bu dönemde dövizle satış yaptıkları için toplumdaki genel kanı turizmcilerin kar edecekleri algısıdır. Ancak bu çok da doğru değildir. Bu dönemlerde sektörümüz maalesef avantajdan çok dezavantajlarla karşılaşıyor" diye konuştu. Dövizle satış yapan turizmcilerin kur farkı nedeni ile kar edeceği algısının sektörün giderlerine gelen aynı miktarda zamlar dolayısıyla tabloyu tersine çevirdiğini söyleyen İşler, "Bu dönemde sektör olarak fiyatlarımızı döviz olarak belirlediğimizden girdilerimizin de döviz olması sebebiyle kur farkı artışından nedensiz kazanç sağladığımız düşünülmektedir.

"İSTİKRAR OLMALI"
Ancak giderlerimiz fazla ve bu giderlere o kadar zam geliyor ki, sonuçta değişen bir şey olmuyor. Dolayısıyla kur artışına paralel olarak turizmcinin mutluluğunun da artacağı varsayımı doğru değil. Turizmcinin istediği istikrarlı bir ekonomik yapıdır" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turizmci, yüksek kurdan etkilenmiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN