Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Bu sistemle olmaz'

Eski Başkan Özfatura, Körfez'e lağım suyu akmasının birleşik sistemden kaynaklandığını söyledi, "Sistem ayrılmalı" dedi

Giriş Tarihi: 29.1.2014
İzmir Mustafa Kemal Sahil Bulvarı'nda yaklaşık bir aydır denize akan kanalizasyona bir çözüm bulunamaması tepki topladı. MHP Konak Belediye Başkan adayı Adil Özyiğit'in gündeme getirdiği konuyu Egeli Sabah, geçtiğimiz günlerde "Lağım akıyor, İZSU bakıyor" başlığıyla manşetten duyurmuş, haberimizin ardından gazetemize tepki telefonları yağmıştı. Kanalizasyonun son günlerdeki yağmurlarla yeniden Körfez'e aktığını belirten Adil Özyiğit, "Günlerdir deniz kirleniyor, yerel yönetim bakıyor. İZSU'nun çalışmaları lafta kaldı. Belediye yetkililerinin bu kadar duyarsız olmasına bir anlam veremedim. Türkiye'nin üçüncü büyük kentine bu görüntüler hiç yakışmıyor. Büyükşehir Başkanı Kocaoğlu, Körfez'de yüzülebileceğini söylüyordu. Hemen hemen bir aydır akıntı sürüyor, yetkililer bakıyor. Bu sorumsuzluk daha ne kadar sürecek!" dedi.

'REVİZYONA GİDİLMELİ'
Konuyla ilgili açıklama yapan eski Büyükşehir Belediye Başkanı Burhan Özfatura, tek sorumlunun CHP'li belediyeler olduğunu söyledi. Başkanlığı döneminde "Büyük Kanal"ın ayrık sistem olarak projelendirildiğini belirten Özfatura, "Bizim projemizde yağmur suyu ile evsel atıklar 2 ayrı boru hattında toplanıyordu. Buna göre yağmur suyu denize akıtılırken, evsel atıklar Çiğli'deki arıtma tesisine yönlendiriliyordu" dedi. Mevcut sistemin bu şekilde yürümeyeceğini ve acilen sistemde revizyona gidilmesi gerektiğini söyleyen Özfatura, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu borular projedekilerden daha dar. Ucuz diye döşendiler. Ancak kalitesiz olduğu için bağlantı noktaları genişledi ve sisteme deniz suyu doldu. Narlıdere'deki arıtma merkezi çürüdü, çalışmıyor. Mustafa Kemal Sahil Bulvarı'nda denize birçok noktada evsel atık akıyor. Balık tutan çoksa, bilin ki orada denize akma var. Çünkü balık pisliğe geliyor. Birçok noktada evsel atıklar denize akıyor."

YÖRE SAKİNLERİ TEPKİLİ
Güzelyalı, Göztepe ve Karataş'ta oturan vatandaşlar, Körfez'e akan pis su ile ilgili belediyeyi suçladı. Yöre sakinleri tepkilerini, "Konuyu Egeli Sabah gündeme getirmişti. Aradan geçen süre içinde İZSU ekipleri geldi. Rögar ve kanal temizliği yaptı. Ama bu hiçbir işe yaramadı. Kış olmasına rağmen koku tüm bölgemizi sardı. Bazı günler nefes bile alamıyoruz. Önümüzde yerel seçim var. CHP'liler nasıl gelip bizlerden oy isteyecek merak ediyoruz. Önce bu pisliği temizlesinler, sonra bizden oy istesinler. Ama gördüğümüz kadarıyla konuyu ciddiye almıyorlar" sözleriyle dile getirdi.

'SELLE GELEN MALZEME TIKANIKLIK YARATIYOR'
İZSU Genel Müdürlüğü yetkilileri bölgedeki çalışmaların aralıksız olarak sürdüğünü söyledi. Son yağmurların sürüklediği malzemelerin kolektörde tıkanıklığa yol açtığını ifade eden yetkililer, "Sürüklenen malzemelerin içinde büyük miktarda bez var. Gelen malzemeler suyun akışını etkiliyor ve tıkanıklık meydana getiriyor. Bunun sonucu olarak da o bölgede denize çıkış oluyor. Tıkanıklığı gidermek için 3 haftadır aralıksız çalışıyoruz. Bazen yağmurdan ekipleri geri çekiyoruz. Ne zaman kirlilik akışı duracak, çalışmalar bitecek"dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Bu sistemle olmaz'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN