Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ÖZGÜR KAYNAR: Tramvay meselesi

Giriş Tarihi: 29.1.2014
İzmir'e tramvay geliyor... Kentin ulaşım sorunu ortadayken, bu zamana kadar gelmemesi zaten kabul edilir gibi değil. Tüm metropollerde toplu ulaşımın önemli enstrümanlarından olan tramvay, görünmüyle de ayrı bir güzellik kaynağı. Neyse ki Büyükşehir Belediyesi düğmeye bastı. Konak ve Karşıyaka projelerini 26 Şubat'ta ihale edecek. Ancak... Tramvay desteklenirken, Konak- Fahrettin Altay bölümüne şerh düşülüyor. Mustafa Kemal Sahil Bulvarı'ndan geçecek olmasına karşı çıkılıyor. Altı şeritli bu yoldan sonra, İzmirli'yle deniz arasında bir settin de tramvay hattıyla çekileceği savunuluyor. Güzergah değişikliğiyle bu bölümün Mithatpaşa Caddesi'ne alınması isteniyor.

YILDIRIM, SICAK BAKMIYOR
Karşı çıkanların başında AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım var. Yıldırım, "Sahile paralel taşımacılığın şehri ikiye böldüğünü düşünüyorum, sıcak bakmıyorum" diyor. 11 yıl kesintisiz Ulaştırma Bakanlığı yapan böylesine deneyimli bir ismin, bu tespitinin üzerine durulması gerekiyor. MHP'nin Büyükşehir adayı Murat Taşer de benzer kaygısını dile getiriyor. CHP'li Büyükşehir yönetimi, Binali Yıldırım'ın ve Murat Taşer'in itirazlarını yerel seçim öncesinde politik bulabilir. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin önceki başkanları Burhan Özfatura ile Yüksel Çakmur da aynı düşüncede. Özfatura, "Fizibilite çalışması yapıldı mı?" diye soruyor. Çakmur da 20 yıl önce kendi döneminde hazırlanan ulaşım master planından yararlanılmasını istiyor. Hepsi bir yana... Mimarlık eğitimi veren hocaların, mesleki bilgisine, birikimine ve görüşlerine nasıl saygı duyduğuna bizzat tanık olduğum Mimarlar Odası İzmir Şube Başkanı Hasan Topal itiraz ediyor.

KAMUOYUNDA TARTIŞILMADI
Topal, "İzmir'le deniz arasına bir engel daha koymayın. Tramvay Mithatpaşa Caddesi'nden geçsin" görüşünde ısrar ediyor. Tramvaya prensipte "evet" diyen ama itirazlarını da ortaya koyanların tamamı, projenin kamuoyunda yeterince tartışılmadığını düşünüyor. Şimdi iş Büyükşehir Belediyesi'ne düşüyor. "Yaptım oldu" anlayışının çözüm yerine ileride başka sıkıntılar getirmesinden kaygı duyanlara kulak verilmeli. Bu mesele, siyaset üstü minvalden mülahaza edilip, sığ politik bakışa hapsedilmemeli. Yapılacak proje bu kentin projesi, harcanacak para İzmirli'nin parası olacağına göre, aksi zaten düşünülebilir mi! İstişareden hayır doğarmış. Lütfen eleştirilere kulak verilsin, ortak akıl yolunda birleşilsin...

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ÖZGÜR KAYNAR: Tramvay meselesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN