Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Atlama kulesi onay bekliyor

İzmir İnciraltı Gençlik Merkezi içine kurulan 'bunggee jumping' tartışma yarattı. Kuleyi, şikayet üzerine fark eden yetkililer, kaçak olduğu gerekçesiyle inceleme başlattı

Giriş Tarihi: 4.2.2014
Kaçak gecekondu, kaçak işyeri derken şimdi de nur topu gibi kaçak atlama kulemiz oldu. Daha önce SİT alanı içinde oldukları ve ruhsatsız hizmet verdikleri gerekçesi ile haklarında yıkım kararı verilen İnciraltı'ndaki çok sayıdaki işletmenin akibeti henüz netlik kazanmazken İnciraltı Gençlik Merkezi içine bir de 50 metre yüksekliğinde 'Bunggee Jumping' (atlama kulesi) kuruldu. Kentin bir çok yerinden rahatlıkla görülebilen kule, yetkililer tarafından ancak kurulduktan sonra, o da şikayet üzerine fark edilebildi. Geçtiğimiz Aralık ayında şikayet üzerine atlama kulesinin bulunduğu alana giden Balçova Belediyesi'ne bağlı zabıta ekipleri yaptıkları inceleme sonucunda, atlama kulesinin izinsiz olarak kurulduğunu belirledi, tutanak tuttu. Zabıta Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi ile ilçe fen işleri müdürlüğüne yazı yazarak 'yapılan denetimde izin belgesi ve ne amaçla kurulduğu belgelenmediğinden tutanak tutulmuştur" dendi ve tesisin incelenmesini istedi. İşletme sahiplerinden Bülent Demirtan ise izin için Büyükşehir'e gerekli başvuruları yaptıklarını söyledi. Vincin, Türkevi tarafından Milli Emlak'tan kiralanan alana kurulduğunu belirten Demirtan, kurulum aşamasında kimse bize, 'Siz burada ne yapıyorsunuz' diye sormadığını söyledi. Kule kurulduktan sonra ilçe belediyesine ait zabıtaların geldiğini belirten Demirtan, "Büyükşehir'e izin için gerekli başvuruları yaptık. 10 yılı aşkın bir süre Alanya Aquapark'ta meraklılarını Bunggee Jumping'ten atlattık. Şimdi de İzmir'de aynı hizmeti vermek istiyoruz. İzinleri alırsak 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde tesisi hizmete sokmak istiyoruz" dedi. Bunggeee Jumping'in İnciraltı Gençlik Merkezi'nin adına yakışır bir faaliyet olduğunu belirten Demirtan, şunları söyledi; "Meraklısı olan ve sağlık problemi olmayan herkesi buradan atlatmayı hedefliyoruz. Alanya'daki atlama kulesi sadece yaz sezonunda hizmet veriyor. Buradaki yılın 12 ayı çalıştırmayı hedefliyoruz. Bu atlama kulesinin Türkiye'de başka örneği yok. Sabit olması açısından Türkiye'de ilk ve tek olacak. Vincin yüksekliği 30 metre. Atlama sepeti ise 50 metre yükseklikte. Yerden sepetle alacağımız kişiyi vinci döndürerek Çakalburnu Dalyanı üzerinde sepetten aşağı atacağız. Atlayış bittikten sonra da yine aldığımız yere bırakacağız. Adrenalin meraklılarını tesisimize bekliyoruz."

90 LİRAYA ATLAYIŞ

Alanya'da atlayışlardan kişi başı 50 dolar ya da 40 euro ücret alındığını belirten Demirtan, "Biz buradaki atlayış ücretini 90 lira olarak belirledik. Başta İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Aziz Kocaoğlu ardından da İzmirliler'in bu organizasyona sahip çıkacağına inanıyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Atlama kulesi onay bekliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN