'Belediyelerin işini vatandaş mı yapsın!'

Balçova'da 15 gün önce başlatılan yol çalışmaları esnafın tepkisini topladı. Kaldırımlar kırıldıktan sonra bir şey yapılmadığını söyleyen esnaf, "Ortalık çamur deryası. Bu işleri biz mi yapalım!" dedi

Giriş Tarihi: 4.2.2014
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Balçova Mithatpaşa Caddesi'nde 15 gün önce yol yapım çalışmalarına başladı. Yolun genişletilmesi nedeniyle Mithatpaşa Caddesi'nin Şehit Kamil Özdemir Sokak ile kesiştiği noktadan Üçkuyular Fahrettin Altay Meydanı'na kadar olan bölümdeki orta refüj ile yolun sağ tarafındaki kaldırımlar söküldü. Aradan geçen 15 günde kaldırımlarda herhangi bir düzenleme yapılmayınca çevre esnafı isyan etmeye başladı. 15 gündür işlerinin bozulduğunu anlatan vatandaşlar, yağmur yağdığında dükkanlarının içine kadar her yerin çamur ile kaplandığını dile getirdi. Pencere doğrama işiyle uğraşan Ruhsar Sevinir, "Kaldırımlar geçtiğimiz yaz yenilenmişti. 15 gün önce tekrar kırdılar. Buraya harcanan paralara yazık. Belediyenin parasını çarçur ediyorlar. Kaldırımların bu halde olması işlerimizi olumsuz etkiledi. Yolda yaşlılar ve özellikle bebek arabası olan kişiler zorlanıyorlar. Geçenlerde bir arkadaşım düşüp ayağını incitti" diye konuştu.

ESNAF KAN AĞLIYOR

Yağmur yağdığında ortalığın çamur deryasına dönüştüğünü ifade eden mobilyacı Serkan Işık, 15 gündür iş yapamadıklarını belirtti, "Dükkanımız, mallarımız yağmur yağınca çamur oluyor. Dışarı mallarımızı açamıyoruz. 15 gün önce burayı kazdılar ve bu hale getirdiler. İki hafta geçmesine rağmen değişen bir durum yok. Buradan yetkililere sesleniyorum. Belediyenin işini biz mi yapalım. Çalışmaları hızlandırsınlar" dedi. Mobilyacı Hasan Güzel ise, "6 ayda bir kaldırım yenilendiği nerede görülmüş. Bu ayki stopajımı ödeyemedim. İş yapamıyorum. Kaldırımların böyle olması işlerimi çok etkiledi. Hangi esnafa dokunsan kan ağlıyor. Mobilyalarım da zarar görüyor" dedi.

EMEKLİNİN YOL İSYANI
İzmir'in Göztepe semtinde yaşayan 75 yaşındaki emekli hava astsubayı Ahmet Burak, iki yıl önce sokaklarına yapılan kaldırım nedeniyle apartmanlarının otopark girişinin kapandığını söyledi. Konak Belediyesi'ne defalarca başvurmalarına rağmen hiçbir şeyin değişmediğini ifade eden Burak, "Bir de bizden daire başına 175 lira kaldırım parası aldılar. Mağdur olduk" dedi. Her yağışlı hava sonrası rögarların taştığını belirten Burak, "Sokağımızın alt yapısı da iyi durumda değil. Asfalt kabarıyor, sonra bozulan yerlerine yama yapıyorlar. Evin karşısında metro inşaatının şantiyesi var. 10 yıldır burada çalışıyorlar. İşçilerin duş aldıkları yer ile tuvaletler karşımızda. İşçiler yarı çıplak vaziyette buralarda dolaşıyorlar. Kaç kere uyardık ama değişen bir şey olmadı" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Belediyelerin işini vatandaş mı yapsın!'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN