'Yol da yaptık kültür evi de'

Giriş Tarihi: 5.2.2014

Bağarası Kültür Evi'nin temelini atan Kocaoğlu, "Foça'da arazi yolları yaptık. Halkımızın gelenek ve göreneklerini korumaları için kültür evleri de inşa ediyoruz. Çünkü, yol kadar cemevi de önemli" dedi

Büyükşehir ve Foça belediyelerinin işbirliği ile yapılacak Bağarası Kültür Evi'nin temeli Başkan Aziz Kocaoğlu'nun da katıldığı törenle atıldı. Kocaoğlu, törende yaptığı konuşmada "Burası Anadolu. İnsanlık tarihinin bütün serüvenleri burada yaşandı. 33 farklı medeniyet, farklı inançlar, farklı milletler yaşadı. Hepsi Anadolu insanını oluşturdu" dedi. Bu coğrafyada bin yıllardır yaşayan halkın gelenek göreneklerini korumaları için kültür evleri inşa ettiklerini ifade eden Kocaoğlu, "Yol kadar cemevi de önemlidir. Zaten dayanışma, birlik, beraberlik; herkese yaşam hakkını sağlayacak olanakları sunmaktan geçer. 10 yıldır hiçbir ayrım yapmadan sadece insan odaklı çalışıyoruz" diye konuştu. Foça'nın turizm, tarım ve hayvancılıkla geçinen bir ilçe olduğunu hatırlatan Başkan Kocaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Burada arazi yollarının ne kadar önemli olduğunu çiftçimiz daha iyi bilir. Kurduğumuz mısır kurutma tesisinin önemini mısır üreten tarımcımız iyi bilir. Arazi yolarının ne olduğunu tarlasına, bahçesine, bağına giden, ürününü o yollardan geçinen yurttaşlarımız bilir. Biz her türlü yatırım yapıp hem yerelde, hem turizmde kalkınmayı gerekleştirmek durumundayız."

BAŞKANLARA TEŞEKKÜR ETTİLER
Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ da 10 sürdürdüğü Belediye Başkanlığı süresince en büyük desteği Başkan Kocaoğlu'ndan gördüğünü belirterek kendisine teşekkür etti. Çiftçiye yönelik, gençlere yönelik çok önemli projeler gerçekleştirdiklerini belirten Demirağ, bu projeleri hayata geçirirken tek dayanak noktalarının "İşimiz Foça gücümüz İzmir" sloganı olduğunu söyledi. Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkan Yardımcısı Haydar Olcay ve Alevi Kültür Dernekleri Bağarası Şubesi Başkanı Munzur Küçük, kültür evine katkılarından dolayı Kocaoğlu'na ve Demirağ'a teşekkür etti. Konuşmaların ardından kültürevinin temeli törenle atıldı. Toplantı odası, ibadethane, kurs odası, yemekhane, yönetim odası, gasilhane ve otopark gibi bölümlerden oluşacak Kültür Evi 441 metrekalelik alanda 2 katlı olarak yapılacak.

KILIÇDAROĞLU YARIN ÇAMUR KURUTMA TESİSİNİ AÇACAK
İzmir Büyükşehir Belediyesi, "çamur çürütme ve kurutma tesisi"ni yarın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun da katıldığı törenle hizmete açacak. Büyükşehir yetkilileri arıtma tesislerinde biriken çamurların doğaya zarar vermeden toplanması ve kokunun önlenmesi için kurulan ve temeli 2012 yılında atılan Çiğli Atık Su Arıtma Tesisi sahasındaki tesisin Türkiye'nin en büyüğü olduğunu söyledi, şu bilgileri verdi: "30 bin metrekarelik alanda kurulan tesis için 61.5 milyon lira harcandı. İzmir'deki çevre yatırımları arasında 'çok özel' bir yeri olan tesis geçtiğimiz ay tamamlandı. Tesis yarın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu'nun da katıldığı törenle açılacak. Tesiste günde 800 ton çamur yüzde 92 oranında katı madde içeriğine ulaştırılacak. Tesisten çıkan çamur gübre ve toprak iyileştiricisi olarak tarımsal alanlarda, orman alanlarında, kömür ve maden yatakları ile park, bahçe ve rekreasyon alanlarında ve sanayide ek yakıt olarak değerlendirilebilecek."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Yol da yaptık kültür evi de'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN