Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kültürpark'a radikal reçete

Giriş Tarihi: 6.2.2014

EGİAD, Kültürpark'ın dünya standartlarında bir yere dönüşmesi için kolları sıvadı. Avrupa'nın en büyük parklarını inceledi, birçok öneriyi kapsayan rapor hazırladı

Ege Genç İşadamları Derneği (EGİAD), İzmir Kültürpark'ın dünya standartlarında bir şehir parkı olması için bir rapor hazırladı. 'EGİAD Kültürpark Geliştirme Çalışması Raporu'nda Kültürpark'a İzmir'i çağrıştıracak yeni bir isim bulunmasından, Avrupa'nın en büyük gül bahçesinin yapılmasına kadar çok sayıda öneri yer aldı. Raporu, yönetim kurulu üyeleri ile beraber açıklayan EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Seda Kaya, görüş ve önerilerini İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adaylarına sunacaklarını söyledi. Raporu hazırlarken New York'taki Central Park'tan Londra'daki Hyde Park'a kadar 13 parkı incelediklerini belirten Kaya, "Hedefimiz Kültürpark'ı bu parkların seviyesine çıkarmak. Belediyenin önderliğinde ama halkın da yönetime katılacağı bir model öneriyoruz. Gerekirse Kültürpark'ın ismini bile değiştirip turistler için İzmir'i çağrıştıracak yeni bir isim bulunmalı" dedi.

YENİ GİRİŞ KAPILARI
Önerdikleri projeler ile Kültürpark'ın İzmirliler ve turistlerin çekim merkezi olmasını arzu ettiklerini belirten Kaya, "Bize düşecek görev olursa, elimizden geleni yaparız. Ama bu organizasyon devlet ve belediye bütçesi ile yapılabilir. Kültürpark'ın duvarlarının yıkılması önerilerini güvenlik açısından uygun bulmadık. Elbette yüksek duvarlar olmak zorunda değil. Ama parkın şehir ile bağlantıları güçlendirilebilir. Yüksek duvar yerine parmaklıklar, yeni giriş kapıları eklenebilir. Ama motorlu araç girmemeli" dedi. Yerel seçimlerin İzmir için yenilenme fırsatı olduğuna dikkat çeken Kaya, her sivil toplum kuruluşu ve bireyin kentle ilgili önerisini dile getirmesini istedi. Kaya, genel seçim havasında geçse de seçimlerin yerel yönetimler için yapıldığını vurguladı, park için önerilerini şöyle sıraladı; "İspanya'daki gibi açık hava marketleri kurulmalı. Çocuk oyun parkı ve lunapark geliştirilip, temalı park oluşturulmalı. Göl restoranı ve sandal turları düzenlenmeli. Tenis kortu sayısı artırılıp, basket sahaları genişletilmeli. Mevsimsel buz pateni pisti kurulabilir. Köpek parkı ve taypark yer almalı. Kültürpark ünlü müze ve sergilere ev sahipliği yapmalı. Kültür alanları profesyonel şirketlerce işletilmeli."

PROJEDE NELER VAR
Şık bir göl restoranı
Avrupa'nın en büyük gül bahçesi
Mahalle formatında özel yemek alanları
Çocuk park
İzmir'in simgesi olacak dev bir dönme dolap
Modern lunapark
Yeni tenis ve basketbol tesisleri
Taypark ve köpek parkı
Buz pateni pisti
Fayton turları
Yaşlılar için elektrikli araçlar
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kültürpark'a radikal reçete
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN