Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kuyumcu, son kitabını edebiyatçılarla tanıttı

Giriş Tarihi: 6.2.2014
Şair yazar Namık Kuyumcu, son şiir kitabı 'Aşk Bağışlamasın'la birlikte, okurlarıyla buluştu. Konak Belediyesi Kültür Sanat Danışmanı da olan, Türkiye Yazarlar Sendikası Ege Bölge ve İzmir, Aydın Sanatçılar Platformu Temsilcisi Namık Kuyumcu, İzmir Kanguru Kültür Merkezi'nde, edebiyatçılar ve sanatseverlerle bir araya geldi. Kuyumcu'nun, Türkiye şiiri içindeki yeri ve önemi başlıklı bölümde söz alan şairlerden Asuman Susam, "Aşk Bağışlamasın kitabında, aşk ve devrim imgesinin estetize edilmiş üst dilin özgün söyleme biçimleriyle, yüksek bir algıya hitap ettiğini söyleyebiliriz. Her türlü haksızlığa karşı, itiraz ve isyan, Namık Kuyumcu şiirinin en önemli özelliklerindendir" diye konuştu.

RENGİ YİNE SİYAHTIR
Namık Kuyumcu şiirlerinin, toplumsal tarihsel bellek haritasında gezerek, son şiir kitabı Aşk Bağışlamasın'da, her anlamda bir tenelzülsüzlüğü içeren, anarko bir kitap olduğunu belirten Kanguru Yayınları Genel Yayın Yönetmeni Aydın Şimşek, "Rengi yine siyahtır. İtirazını, kaba ve günlük dilin kullanımının dışında, özgün ve yeni söyleme biçimleriyle buluşturmuştur" dedi. Kuşağının en önemli şairlerinden biri olduğunu söyleyen şair Tuğrul Keskin de, "Namık Kuyumcu, şiirlerinde eski şiir geleneğimizin birikimini alarak ve süzerek ama buna da kapalı durarak, yepyeni bir yazma ve söyleme aşkınlığını denemektedir. Bu pek alışıldık bir zenginlik değildir. Bu nedenle de özgün ve yüksek şiirler yazmaktadır" dedi.

KENDİNE ÖZGÜ YAZILAR
Şair yazar Hayri Yetik ise; "Namık'ın hayatı şiirine dahildir sanki. Samimi ve cesurdur. Ağlaması, inlemesi olmayan, tüm iktidar ilişkilerine ve adaletsizliklere karşı, aşkta dahil, karşı bir şiirdir. Kiminde haksızlıklara karşı bir Don Kişottur, kiminde zorbalığa karşı, bir kara şövalye. Özgün ve kendine has söz ve söyleme biçimleriyle bunun şiirini kurmuştur. Zor bir şiirdir bu aynı zamanda. Değerini anlamak için sabırlı ve derin okumak gerekir" diye konuştu. Kimi şiirlerinin, konuk şairler tarafından seslendirildiği etkinlik, Namık Kuyumcu'nun son şiir kitabı "Aşk Bağışlamasın" başta olmak üzere, "Bir Şakayım Dünyada" ve " Aşkın Rengi Siyahtır" kitaplarının imzasıyla sona ermiştir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kuyumcu, son kitabını edebiyatçılarla tanıttı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN