Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İzmir turizmi, yeni yıla düşüşle başladı

Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü'nün rakamlarına göre İzmir'e gelen yabancı ziyaretçi sayısı, geçtiğimiz yıl Ocak ayına göre yüzde 3.12 azaldığı görüldü

Giriş Tarihi: 7.2.2014
Kültür ve Turizm İzmir İl Müdürlüğü'nün rakamlarına göre İzmir, 2014'e yabancı ziyaretçide düşüşle başladı. İzmir'e 2014 Ocak ayında gelen yabancı ziyaretçi sayısı 2013 Ocak ayına göre yüzde 3.12 düşerek 22 bin 213 oldu. İzmir'deki düşüşlerin büyük oranda denizyolu ile girişlerden kaynaklandığı dikkat çekti. İzmir'e Ocak ayı boyunca havayolu ile gelen yabancı ziyaretçilerin sayısı yüzde 25.65 oranında artarak 13 bin 276 olurken, deniz yolu ile gelenlerin sayısı ise yüzde 27.71 azalarak 8 bin 937'ye indi. Toplamda ise İzmir'e havayolu ve denizyolu girişlerinde yüzde 3.12'lük düşüşle 22 bin 213 oldu. İzmir havayolu taşımacılığında ise geçen yılın aynı dönemine göre artışla başladı. Ancak kurvaziyerdeki düşüşle birlikte yaşanan kan kaybı İzmir'in 2014'e düşüşle başlamasına neden oldu. İzmir'e 2014'ün Ocak ayında gelen turistlerin ülkelere göre dağılımında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 14.76'lık artışla 7 bin 597'sini Alman, yüzde 35.28'lik düşüşle 2 bin 519'unu İtalyan, yüzde 6.08'lik artış ile bin 693'ünü Fransız, yüzde 6.80'lik düşüşle bin 330'unu İngilizler oluşturdu.

ALMAN SEVİNCİ

Rakamları değerlendiren ETİK Başkan Yardımcısı Uğur Şahbaz, İzmir'in 2014'ün başında Alman pazarında yaşadığı artışın sevindirici olduğunu vurguladı, "İzmir'in en büyük pazarı olan Alman pazarında artışla başlamak İzmir için 2014'un umut verici geçeceğinin göstergesi olabilir" dedi. İzmir'in kurvaziyer turizminde 'homeport' uygulamaları için bir merkez olarak düşünülmesi gerektiğini belirten Şahbaz, şöyle konuştu; "İzmir turizmi görüldüğü gibi havayolu ile giriş yapan turisti ancak yüzde 4-5 oranında rakamlarla artırabilmektedir. Bu bakımdan İzmir kurvaziyer turizminde mutlaka 'homeport' olmak zorundadır. Ayrıca İzmir turizminin rahat nefes alabilmesi için kesinlikle ama kesinlikle ulusal ve uluslararası tüm fuarlarda İzmir'in temsilinin büyük, gösterişli stantlarla yapılması gerekmektedir. Aynı zamanda İzmir'in turizm çeşitliliğini arttırabilmesi gerekmektedir. Bunun için de sağlık, kültür ve kurvaziyer turizmi alanlarında mutlaka İzmir turizmini taşıyıcı öğelerin desteklenmesi lazım."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir turizmi, yeni yıla düşüşle başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN