İzmir'in çamuru her yerde kullanılacak

CHP Lideri Kılıçdaroğlu'nun da katıldığı törenle açılan çamur kurutma tesisinden çıkan katı maddeler gübre, toprak ve ek yakıt olarak da sanayide kullanılabilecek

Giriş Tarihi: 7.2.2014
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Türkiye'nin en büyük çamur çürütme ve kurutma tesisinin açılışını yaptı. Açılış ve karşılama törenlerinde CHP'li belediye başkan adaylarının Kılıçdaroğlu'nun yanına yaklaşabilmek, kendilerini gösterebilmek için adeta yarıştıkları gözlendi. Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir milletvekilleri, parti belediye başkan aday adayları, mahalle muhtarları ve çok sayıda partilinin katıldığı açılış töreninde konuşan Kılıçdaroğlu, "İzmir'de olmaktan sizlerle beraber olmaktan son derece mutluyum. Türkiye'nin aydınlık yüzü İzmir, sanayi kenti, çevre kenti kültür kenti İzmir, sadece Türkiye'nin değil Akdeniz'in de incisi İzmir, sizlerle beraber olmaktan gurur ve onur duyuyorum" dedi. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin hükümetin yatırımlarından daha fazla yatırım yapan bir belediye olduğunu belirten CHP lideri, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Devletin yaptığı yatırımlardan kat fazlası Büyükşehir Belediyesi yapmıştır. Ankara ve İstanbul büyükşehir belediyeleri metro yapamadılar. 'Biz yapamıyoruz. Boyumuzu aşıyor' dediler ama İzmir 'Yapacağım' dedi. Çevre çok önemli. İzmirliler güzel şehirde yaşasın istiyor. Kocaoğlu, büyük yatırımlar yapıyor, gelir elde ediyor" dedi. Kılıçdaroğlu son olarak yaklaşan yerel seçimlerde İzmir'den yüksek oy beklediklerini söyleyerek; "30 Mart'ta İzmir'e kitlenmiş durumda. İzmir'de daha yüksek daha iyi oy bekliyoruz. Sesinizi Türkiye ve tüm dünya duyacak" diye konuştu. Açılışta konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu gençlere yaşanabilir bir hayat, temiz su doğa toprak için hizmetler yaptıklarını belirtti. Yerel kalkınmayı gerçekleştirmek için çalışma yaptıklarını dile getiren Kocaoğlu; "Hedefimiz sürdürülebilir bir çevre değil, zaten sürdüremiyoruz, kirlettik. Amacımız bu yatırımlarla temiz çevreyi geri kazanmaktır" dedi. Konuşmaların ardından Kılıçdaroğlu, Kocaoğlu ve parti milletvekilleri ile birlikte arıtma tesislerinden çıkan günlük 800 ton çamuru 4 kat azaltacak ve yüzde 92 oranında kurutacak "Çamur Çürütme ve Kurutma Tesisi"nin açılışını yaptı. 2012 Mayıs ayında Türkiye'nin en büyük ileri biyolojik atık su arıtma tesisi olan Çiğli Atık Su Arıtma Tesisi sahasında 30 bin metrekarelik alanda temeli atılan ve 61.5 milyon liralık maliyetiyle İzmir'deki çevre yatırımları arasında "çok özel" bir yeri olan 'Çamur Çürütme ve Kurutma Tesisi' devreye girdi.

A SINIFI BİYOKATI

Tesislerden çıkacak olan kurutulmuş çamur, hem tarım ve kentsel yeşil alanlarda hem ek yakıt olarak sanayide kullanılabilecek. Tesisten çıkan A sınıfı biyokatı özelliğine sahip çamurlar; gübre ve toprak iyileştiricisi olarak tarımsal alanlarda, orman alanlarında, kömür ve maden yatakları ile park, bahçe ve rekreasyon alanları gibi açık alanlarda değerlendirilebilecek. Tesis, çamur çürütme tankları, çamur depolama tankları, çamur haznesi, basınçlandırma ünitesi, gaz yakma ünitesi ve biogaz toplama tanklarından oluşuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir'in çamuru her yerde kullanılacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN