Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çakar'dan Kocaoğlu'na "Bilimsel cevap ver"

Çamur kurutma tesisiyle ilgili iddialarını sürdüren AK Partili Çakar, Kocaoğlu'nun konuyu sulandırmadan, doğruları söylemesini istedi

AK Parti Büyükşehir Belediyesi Grup Başkan Vekili Yusuf Kenan Çakar, Çiğli'de hizmete sokulan "Çamur Çürütme ve Kurutma Tesisleri"yle ilgili uyarılarını düzenlediği basın toplantısıyla sürdürdü. Tesisin bölgedeki zemin şartlarına uygun yapılmadığını vurgulayan Çakar, "Bölgede oluşabilecek 4-5 şiddetindeki bir depremde tesis, işlevini yerine getiremez. Böyle bir durumda sadece bu tesis değil, yanındaki Çiğli Arıtıma Tesisi de büyük risk altına girecektir. Buraya harcanan 61, 5 milyon lira sokağa atılıyor" dedi. Tesisin zemin sorunu ile ilgili iddiaları ortaya attığında, Kocaoğlu'ndan iddiaların yalan olduğuna ilişkin bir açıklama gelmediğine değinen Çakar, sözlerini şöyle sürdürdü: "Öne sürdüğüm iddiaları İZSU yetkilileri de, Kocaoğlu da biliyor. Bu yüzen cevap verme cesareti gösteremiyor. Kocaoğlu'ndan yuvarlak, kaçamak, sulandırıcı, kavgacı cevaplar yerine teknik ve bilimsel bir cevap bekliyorum. Tesisin yapıldığı bölgede zemin ve zemin suyuna yönelik analizler yapıldı mı? Yapıldıysa zemin suyunda tuzluluk oranı kabul edilebilir değerden ne kadar fazladır? Bu tür çok tuzlu zeminlerde fore kazık yöntemi ile iyileştirilme yapılırken, dökülen beton ve demirin tuzlu su nedeniyle çürümesini önleyecek hangi tedbirleri aldınız? Bu tedbirleri almadan dökülen betonların işlevini yerine getirmeyeceği biline biline bu işe neden müsaade ettiniz? Temelleri çürümekte olan bu tesisin bir depremden etkilenmeyeceğini söyleyebilir misiniz? Bu sorulara cevap bekliyorum."

"AÇIKLAMA BEKLİYORUZ"
İzmir Milletvekili Ali Aşlık da üniversiteleri ve maden mühendisleri odasını göreve davet etti, "Çevre adı altında birçok şeye karşı çıkanlar İzmir'in bu yatırımı ile ilgili kimse sesini çıkarmıyor. Zaten çevre mühendisleri odası büyükşehirin bürokratı. Bu sorular yanıtlarını bulmaz ve çözülmez ise milletvekilleri olarak biz devreye gireceğiz" dedi. İzmir Milletvekili Nesrin Ulema, seçimler yaklaştıkça büyükşehir belediyesinin panik halinde yatırımlar yapmaya başladığını söyledi, "Artık Nasreddin Hoca'nın fıkralarını da aştı. Göle yoğurt mayalamak gibi 61,5 milyonluk bir yatırımın heba edilmesi söz konusu. İzmirliler olarak gerekli açıklamaların yapılmasını bekliyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çakar'dan Kocaoğlu'na "Bilimsel cevap ver"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN