Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İzmir, havacılığın merkezi olacak

AK Parti adayı Yıldırım, "Türkiye'de, İzmir'den başka, 4 havaalanı bulunan başka ilimiz yok. Yakında Alaçatı'da açacağımız beşinci havalanı ile kent uçacak" dedi

Giriş Tarihi: 11.2.2014
Türk Hava Kurumu Üniversitesi'nin Hava Ulaştırma Fakültesi'nin açılışına katılan AK Parti adayı Binali Yıldırım,"İzmir istiklal mücadelemizin başladığı kent. İzmir Türkiye'ye ticareti öğreten şehir. İzmir artık havacılığın da merkezi oluyor. Bünyesinde 4 tane havaalanı bulunan başka bir şehir gösterebilir misiniz? Beşincisi de yolda. Alaçatı'da kurulacak 5. havaalanı ile İzmir havacılıkta uçmaya hazır hale geliyor" dedi. Selçuk-Efes Havaalanı'nda düzenlenen törene AK Parti İzmir Milletvekili Mehmet Tekelioğlu, Vali Mustafa Toprak, Selçuk Kaymakamı Ayhan Boyacı, THK Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ünsal Ban da katıldı.

YOLCUDA 76 MİLYONA ÇIKTIK
Töreninde konuşan Binali Yıldırım, Türk Hava Kurumu Üniversitesi'ne teşekkür ederek başladığı konuşmasında şunları söyledi: "Hava yolu halkın yolu dedik, bunu lafta bırakmadık. 8.7 milyondan aldığımız iç hat uçuşunu bu sene 76 milyona çıkardık. 16 milyondan fazla vatandaşımız uçakla tanıştı. Havacılıktaki son gelişmelerle bebekler bile uçakla seyahat eder hale geldi. Ben göreve geldiğimde sürekli iş arayan pilotlar vardı. Şimdi yabancı pilotlar var. Havacılık Avrupa'da yüzde yarım büyüdü. Türkiye'deki büyüme yüzde 15. Dünya değişiyor. Artık zenginlik batıdan doğuya doğru hareket ediyor. Türkiye havacılık merkezi haline geldi. Müthiş bir gelişme var. Türk Hava Kurumu üniversitemiz, kısa bir süre önce kurulmasına rağmen, Atatürk'ün 'İstikbal göklerdedir' sözünü gerçeğe dönüştürdü."

HER ZAMAN İLKLERİN KENTİ
İzmir'in ilklerin şehri olduğunu söyleyen Yıldırım, "İstiklal mücadelemizin başladığı yer. İzmir Türkiye'ye ticareti öğreten şehir. Artık havacılığın da merkezi oluyor. Bünyesinde 4 tane havalimanı bulunan başka bir şehir gösterebilir misiniz? Beşinci de yolda. Serbest bölgede havacılığın kümelenmesi, Selçuk'ta Türk Hava Kurumu Üniversitesi'nin faaliyetlerinin geliştirilmesi, Adnan Menderes Havalimanı, Kaklıç Havaalanı, Selçuk- Efes Havaalanı yakında da Alaçatı'da da meydan çalışması var. 5 havaalanı ile İzmir havacılıkta uçmaya hazır hale geliyor. Bir kez daha böylesine anlamlı bir hizmeti İzmirimize, Selçuk ilçemize kazandırmış olmalarından dolayı Türk Hava Kurumu'nun üniversitesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" diye konuştu. Daha sonra Üniversite Mütevellih Heyeti Başkanı Osman Yıldırım, Binali Yıldırım'a pilot montu giydirdi. Üniversite Rektörü Prof. Dr. Ünsal Ban da plaket takdim etti.

TEKELİOĞLU:1979'DA UÇTUM

Stajını THY'nin Yeşilköy'deki atölyelerinde yaptığını anlatan AK Parti İzmir Milletvekili Mehmet Tekelioğlu, "Ben 1979 yılında uçabildim. Çok uçağa bindim ancak hep yerde bindim. Türkiye'nin nereden nereye geldiğini bilmemiz lazım. Temas etmek istediğim bir başka nokta, İzmir'de 9 üniversite vardı. Bundan sonra 11 üniversite var. Hava Ulaştırma Fakültesi'nin de ne kadar önemli olduğunu biliyorum. Çok modern tekniklerle sadece Türk havacılık sektörünün değil, bölge ve Avrupa'nın ihtiyacını buradan karşılayacağız" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir, havacılığın merkezi olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN