Takipsizlik kararının peşini bırakmayacak

Giriş Tarihi: 11.2.2014

İzmir'de 13 yaşındaki mikrosefali hastası Beyza'nın ölümüyle ilgili takipsizlik kararı çıkması anne Fatma Bayındır'ı bir kez daha yaraladı, "Kızımın hakkını sonuna kadar arayacağım" dedi

İzmir'de iki yıl önce 13 yaşındaki mikrosefali hastası Beyza maddi durumu yetersiz olduğu için özel hastane yetkililerinin baskısıyla devlet hastanesine götürülürken yolda hayatını kaybetmişti. Beyza'nın şüpheli ölümü ile ilgili müfettişin hastaneyi suçlu bulmasına rağmen savcılık takipsizlik kararı verdi. Menemen Çukurköy'de yaşayan iki çocuk annesi 42 yaşındaki ev hanımı Fatma Bayındır'ın doğuştan mikrosefali hastası 13 yaşındaki kızı Beyza, nefes alıp vermekte güçlük çekince bir yakının aracıyla 3 Şubat'ta 2011'de özel bir hastaneye kaldırıldı. Ailenin iddiasına göre, hastane yetkilileri maddi durumu olmayan anneye masrafları ödeyemeyeceği gerekçesiyle çocuğunu devlet hastanesine götürmesi istedi. Bunun üzerine Beyza Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne götürülürken Gaziler Caddesi üzerinde ambulans görevlileri tarafından yolda indirildi. Fatma Bayındır, bir arkadaşının aracıyla kızını hastaneye yetiştirdi. Doktorların 45 dakikalık müdahalesiyle Beyza yeniden hayata döndürüldü. Yaklaşık 14 gün yoğun bakımda kalan Beyza yaşamını yitirdi.

MÜFETTİŞ İNCELEME YAPTI

Anne Bayındır, kızının ölümünün ardından jandarmaya giderek doktor S.D.'den ve hastane yetkililerinden şikayetçi oldu. Şikayet üzerine savcılık olayla ilgili soruşturma başlattı. İzmir İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan inceleme ile ilgili Bergama Devlet Hastanesi'nden bir doktor müfettiş olarak tayin edildi. Doktorları, hastane yetkililerini ve çocuğun yakınlarını dinleyen müfettiş, hastanenin ve doktorların hastanın nakli ile ilgili kusuru olduğunu tespit etti. Savcılık İl Sağlık Müdürlüğü'nden gelen raporu incelemesi için İstanbul Adli Tıp Kurumu'na gönderdi. Adli Tıp, müfettişin raporun aksine hastanenin ve doktorların herhangi bir kusuru olmadığına karar verdi. Savcılık da bunun üzerine şüpheli ölüm olayı ile ilgili takipsizlik kararı verdi. Eşi Şerif Bayındır'ı 8 yıl önce böbrek yetmezliğinden kaybeden Fatma Bayındır, "Benim kızım öldü. Bundan sonra başka Beyza'lar ölmesin. Benim canım yandı, başkalarınki yanmasın. Kızımın hakkını sonuna kadar arayacağım. Kızım hastanenin ihmali sonucu öldü. Avukatım aracılığıyla karara itiraz edeceğim" dedi.

"KARARA İTİRAZ EDECEĞİZ"
Ailenin avukatı Emine Şule Kara, "Adli Tıp Kurulu tarafından düzenlenen raporda hastane ve doktorun kusursuz olduğu belirtildi. Bu rapora dayanılarak verilen takipsizlik kararına itiraz edeceğiz. Hukuki mücadelemiz devam edecek" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Takipsizlik kararının peşini bırakmayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN