Sahne, genç mucitlerin

10'uncu yılını kutlayan "Bilim Kahramanları Buluşuyor" turnuvaları 15 ve 16 Şubat'ta Yaşar Üniversitesi'nde yapılacak. 9-16 yaş arası genç mucitler, 'doğanın gücü' temasını işleyecek

Giriş Tarihi: 12.2.2014
9-16 yaş arası genç mucitler için düzenlenen 'Bilim Kahramanları Buluşuyor' turnuvaları bu yıl 10. yaşını kutluyor. Turnuva kapsamında Ege'nin bilim kahramanları 15-16 Şubat'ta Yaşar Üniversitesi'nde buluşacak. Genç mucitler bu yıl, "doğanın gücü" temasıyla afetlere hazırlık için geliştirdikleri yenilikçi çözümleri sunacak. Gençler düzenlenen yerel turnuvaların ardından ulusal turnuvada yarışacak, derece alan takımlar ülkemizi uluslararasında temsil edecek. Turnuvalara bu yıl 29 ilden, 166 takım katılıyor. 9-16 yaş arası genç mucitler, "Doğanın Gücü" teması kapsamında afet öncesi, afet sırasında ve afet sonrasında hayatta kalabilmek için yenilikçi çözümler üretecek. Genç mucitler, düzenlenen yerel turnuvaların ardından ulusal turnuvada yarışacak. Ulusal turnuvada derece alan takımlar ülkemizi uluslararasında temsil edecek.

ULUSLARARASI BAŞARILAR

Turnuvalar, 22-23 Şubat Ankara Hacettepe Üniversitesi'nde, 1 Mart Gaziantep Şehitkamil Kültür ve Kongre Merkezi'nde ve 8-9 Mart İstanbul Kültür Üniversitesi'nde devam edecek. Yerel turnuvaların ardından Bilim Kahramanları Buluşuyor ulusal turnuvası 22-23 Mart tarihlerinde İstanbul'da yapılacak. Derece alan genç Türk mucitler küresel turnuvalarda da oldukça iddialı. Türk takımları geçtiğimiz 9 yılda Open European Championship şampiyonluğu dâhil olmak üzere 15 adet uluslararası ödül aldı. Bilim Kahramanları Buluşuyor 9. Türkiye Turnuvası Şampiyonu olan Özel İzmir Rota Fen Lisesi'nden "Rotatech" takımı, ABD'de gerçekleşen World Festival'de En Başarılı Robot Tasarım üçüncülüğü ödülünü aldı. Özel Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi, "The Intersection" takımı da Almanya'da yapılan Open European Championship'de Takım Çalışması Birincilik Ödülü'nün sahibi oldu. Geçen sene turnuvalara katılan 146 takımın 5'i patent başvurusunda bulundu. Bilim Kahramanları Derneği, daha fazla takımın patent başvurusu seviyesine gelmesini amaçlıyor. Bugün patent başvurusu yapan takımlar, yarın melek yatırımcı bulabilir, içlerinden bilim insanı, mühendis, etkin girişimciler çıkabilir. Hatta gün gelir, bu gençler Nobel Ödülleri'ne de aday olabilir!

BTM VE EÇEV DE DESTEK VERİYOR
Bu senenin teması olan "Doğa'nın Gücü"nün kendilerini de ilgilendirdiğini düşünen BTM, maddi zorluk yaşayan öğrencileri destekleyen, çeşitli eğitim projeleri ve seminerlerle öğrenmek isteyen herkes için emek veren bir vakıf olan EÇEV'in Yamanlar Eğitim Merkezi'ne devam eden 9 öğrencinin doğal afetlerle ilgili hazırladıkları projeye sponsor oldu. BTM Kurumsal İletişim Yöneticisi Özge Ürkmez Yeşilpınar, EÇEV Yamanlar Eğitim Merkezi'ne yaptığı ziyarette, EÇEV Ege Çağdaş Eğitim Merkezi Genel Müdürü Handan Armağan ve EÇEV Eğitim Projeleri Koordinatörü Şahizer Senem Telli'den konu hakkında bilgiler alarak doğal afet projesini inceledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sahne, genç mucitlerin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN