Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Engelsiz ulaşımda yenilikler

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon'un 'Bodrum Yenileniyor' sloganıyla başlattığı alt yapı ve çevre düzenlemesi çalışmaları kapsamında görme engellilerin hayatını kolaylaştıracak düzenlemelere imza atıldı.

Giriş Tarihi: 14.2.2014 11:39
7 Temmuz 2005'de Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 5378 Sayılı Özürlüler Yasası 'Kamu kurum ve kuruluşlarına ait mevcut resmi yapılar, tüm yollar, kaldırımlar, yaya geçitleri, açık ve yeşil alanlar, spor alanları ve benzeri sosyal ve kültürel alt yapı alanları ile umuma açık her türlü özel yapılar özürlülerin erişebileceği uygun duruma getirilmedi. Büyükşehir belediyeleri ve belediyeler, şehir içi hizmetleri ile toplu taşım araçlarını özürlülerin erişebilirliğine hazır hale getirmeli' maddesini içeriyor. Verilen 7 yıllık süre daha sonra 3 yıl daha eklenerek 7 Temmuz 2015'e uzatılmıştı.

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon bu konuya çok hassas yaklaşmış ve 'Bodrum Yenileniyor' sloganıyla başlattığı alt yapı ve çevre düzenlemesi çalışmaları kapsamında, görme engelli vatandaşların rahat bir şekilde yürüyebilmeleri için kaldırımlara özel taşlar döşenmesi işinin7 yıllık süre dolmadan tamamlanmasını istemişti.

2011 yılında Cevat Şakir, Neyzen Tevfik ve Atatürk Caddelerine döşenen bu taşlar şimdi daha modern hale getiriliyor. Bunun ilk uygulaması da Neyzen Tevfik Caddesi'nden Bodrum Belediyesi'ne giriş yolunda yapıldı. Neyzen Tevfik Caddesi'nden Bodrum Belediyesi'ne girecek olan görme engelli vatandaşlar düz çizili ve noktalı özel yoldan ilerleyerek sadece Bodrum Belediyesi'ne değil merdivenleri takip ederek Başkanlık Makamına kadar ulaşabiliyor.

Dr. Metin Öztürk, bu konuda hazırlanan raporları inceleyerek standarda en uygun sistemi saptadıklarını belirterek şunları söyledi; Bu işi standardına uygun olarak yapan yerlerin sayısı çok az. Biz belediyemizde standartlara en uygun olan sistemi kurduk. Hatta fabrikadan gelen mühendisler Türkiye'de Başkanın katına kadar çıkan 'hissedilebilir' yolu ilk defa Bodrum Belediyesi'nde gördüklerini söyleyerek Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon'u kutladılar ve''Bu Başkanın görme engelli vatandaşlara karşı hassasiyetini göstermektedir'' dedi.
Bodrum Belediyesi'ne yeni yapılan hissedilebilir engelli yolunu ilk kullanan Gören Kalpler Görme Engelliler Derneği Bodrum Şube Başkanı Seher Yılmazer de, 'Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Kocadon'a, bize böyle bir kolaylık sağladığı için çok teşekkür ediyoruz' dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Engelsiz ulaşımda yenilikler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN