Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Karaborsa ilaçlar sahte de çıkabilir

Egeli Sabah'ın manşetten duyurduğu "karaborsa ilaç" haberi üzerine soruşturma başlatıldı. İlaçların sahte olabileceği uyarısı da yapıldı

Giriş Tarihi: 17.2.2014
İzmir'de yaşanan ilaç skandalı Egeli Sabah'ta önceki gün "İlaç çetesi" başlığıyla manşet olarak yayınlandıktan sonra büyük yankı uyandırdı. İzmir İl Sağlık Müdürlüğü olayla ilgili soruşturma başlattı. İzmir Eczacı Odası Başkanı Tuncay Sayılkan da sorunun euro kurunun 1.95 lirada sabitlenmesinden kaynaklandığını söyledi. İzmir'de lösemi hastası çocuklarının tedavisi için gereken ilaçlar eczanelerde bulunamayınca karaborsaya düştü. Çocuklarını doktora muayene ettiren aileler henüz hastaneden çıkmadan "Aradığınız ilaç bizde var, başka yerde bulamazsınız" şeklinde kendilerine gelen telefonlarla büyük şok yaşadı. Ailelerin alım gücüne göre herkese ayrı tarife uygulayan çete, zor durumdaki vatandaşlardan yararlanmaya başladı. Şoke olan aileler savcılığa suç duyurusunda bulundu.

"DEFALARCA SÖYLEDİK"
Durum Egeli Sabah'ta önceki gün 'İlaç çetesi' başlığıyla yayınlandı. Haber üzerine İzmir İl Sağlık Müdürlüğü soruşturma başlattı. İzmir Eczacı Odası Başkanı Tuncay Sayılkan da, Egeli Sabah'ın haberini sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan paylaşarak, "Defalarca uyardık. İlacına ulaşmak isteyen insanlarımıza yazık, günah değil mi?" yorumu yaptı. Egeli Sabah'a da konuşan Sayılkan, "Biz birkaç ay önce bununla ilgili uyarıyı yapmıştık. İlaç ithal ederken Euro kuru 1.95'te tutuluyor. Türkiye'ye de yeni ilaçlar gelmiyor. Ayrıca yeni bulunan ileri teknoloji ilaçlar da Türkiye'de yok. Vatandaşlar mağdur oluyor" dedi. Kanser ilaçlarının karaborsaya düşmesinin yanı sıra sahte ilaçların da çıkmaya başladığını anlatan Sayılkan, "Vatandaşlar karaborsada bulduğu ilaçların içinde ne olduğunu bilmeden alıyor. Geçtiğimiz günlerde İstanbul'da içinde nişasta bulunan sahte kanser ilaçları bulundu. Yakında kalp hastaları da aynı sorun ile karşılaşacak. Tasarrufun en son yapılacağı yer sağlık. Birileri çıkıyor ve insanların çaresizliklerinden faydalanıyor. Bu sorunun çözümü tek. Euro kuru 1.95 lira olmaz, 3 lira da. Ortası bulunmalı" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karaborsa ilaçlar sahte de çıkabilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN