Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Servet kaybediyoruz

Yaşarlı akademisyen Banu Özgürel, geçen sene maddi hasarlı trafik kazalarının faturasının 4 milyar dolar olduğunu vurguladı, "Bu tutarla 40 tane tam teşekküllü hastane yapılabilirdi" dedi

Giriş Tarihi: 18.2.2014
Her yıl yurt genelinde meydana gelen maddi hasarlı trafik kazalarının faturası Türkiye'nin cebini yakıyor. 2013 yılında yurt genelinde meydana gelen trafik kazalarında 843 bin 537 kaza tespit tutanağı düzenlenirken en çok tutanak düzenlenen illerin başında İstanbul, Ankara ve İzmir geliyor. Listenin sonunda ise Hakkari, Tunceli ve Ardahan bulunuyor. Meydana gelen kazaların Türkiye'ye maliyeti ise her yıl yaklaşık 4 milyar dolar. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi'nin açıkladığı rakamlara göre Türkiye'de 2012 yılında 962 bin 749 kaza tespit tutanağı düzenlenirken bu rakam 2013 yılında 843 bin 537 oldu. 2014 yılının Ocak ayında ise meydana gelen maddi hasarlı trafik kazalarında düzenlenen tutanak sayısı 53 bin 197 olarak açıklandı. Konuyla ilgili açıklama yapan Yaşar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Aktüerya Bilimleri Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Banu Özgürel, meydana gelen maddi hasarlı trafik kazalarının maliyetinin çok yüksek olduğunu belirtti, "Ülkemizde her yıl yaklaşık 1 milyon maddi hasarlı trafik kazası meydana geliyor. Bu kazaların ülkemize maliyeti ortalama 4 milyar dolar seviyelerinde. Kazalara harcadığımız para ile her yıl yaklaşık 40 tane tam teşekküllü hastane yapılabilir ya da binlerce gencimiz daha iyi eğitim olanaklarından faydalandırılabilir" diye konuştu.

ACİL ÖNLEM ALINMALI
Özgürel ayrıca, zorunlu trafik sigortası prim gelirleri ile kaza harcamaları arasında da büyük bir fark bulunduğunu belirterek önlemlerin artırılması gerekliliğinin altını çizdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Servet kaybediyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN