Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Asistanlar grevde

İzmir Atatürk Araştırma Hastanesi asistan hekimleri iş yüklerinin arttığı gerekçesiyle süresiz greve gitti, "Tüm kliniklerin ihtiyacı kadar personel almasını istiyoruz" dedi

Giriş Tarihi: 21.2.2014
İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi asistan hekimleri grev kararı aldı. Hastanede görev yapan asistan hekim sayısında azalma yaşanması üzerine mevcut asistan hekimlerin üzerine binen iş yükünün arttığı gerekçesiyle doktor adayları hastane bahçesinde süresiz olarak grev yapma kararı aldı. Renkli görüntülerin yaşandığı grevde asistan hekimler adına bir basın açıklaması yapıldı ardından çeşitli aktiviteler yapıldı ve oyunlar oynandı.

"YÖK'E BAŞVURDUK"
Asistan hekimlerin grev kararına, Tabip Odası'ndan da destek geldi. Hastanede, 2011 yılında 370 olan asistan hekim sayısı bu yıl 250'ye kadar düştü ve yıl ortasına kadar da 220'ye kadar da düşmesi bekleniyor. Hastane bahçesinde toplanan asistan hekimler adında yapılan açıklamada, "Asistan hekim alınmadıkça omuzlarımızdaki yükün ve nöbet sayılarımızın arttığını, bu durumun nitelikli sağlık hizmeti vermemizi zorlaştırdığını, işimizi hakkıyla yapamama riskimizi arttırdığını pek çok defa belirttik. İlk yapılacak olan Tıp'ta Uzmanlık Sınavı'nda (TUS) tüm kliniklerin ihtiyacı kadar asistan hekim alınmasını ve iş yükümüzün azaltılmasını istiyoruz. Ancak 2014 TUS İlkbahar Dönemi başvuru klavuzun da önceki TUS'da olduğu gibi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi adına hiç kadro açılmayıp Katip Çelebi Üniversitesi adına 20 tanesi aile hekimliği olmak üzere yalnızca 36 kadro açılmıştır. Buna karşın ek ödemelerimiz geçen yılın aynı döneminde alınan miktarın altındadır. Bu durumun takipçisiyiz ve sorunun çözülmesini istiyoruz" bilgilerine yer verildi. İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi Prof. Dr. Mustafa Demirci, hastane yönetimi olarak asistan hekimlerin sorunlarının çözülmesi ve sayılarının arttırılması için üniversite dekanlığına ve YÖK'e başvuruda bulunduklarını belirtti, "Uzman ve çalışan doktorlar ile sayıyı düşürmemek için gerekli tedbirleri aldık. Durum tespitleri ve göreve dönmeleri konusunda çalışmalarımız sürüyor" diye konuştu. Öte yandan asistan hekimlerin nöbetlerini aksatmayacağı ve acil vakalara müdahale etmeye devam edecekleri öğrenildi.

EL CERRAHİDE TEK MERKEZ
İzmir ve Ege Bölgesi'nde bir çok ilki gerçekleştiren, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi, yeni bir ilki gerçekleştirdi. Sağlık Bakanlığı tarafından, hastane bünyesinde El Cerrahisi Eğitim Kliniği açıldı. Ege Bölgesi'nde Sağlık Bakanlığı'na bağlı hastaneler arasında tek olma özelliği olan klinik, uzman doktorların yüksek eğitim merkezi olacak. Geçtiğimiz yıl Nisan ayında kurulan merkezde, ortopedi doktorlarının el cerrahisi üst ihtisas eğitiminin yanı sıra, el, el bileği ve dirsek kemiklerinin kırık ve çıkıkları, kol ve bacak kopmaları, damar-sinir yaralanmaları ile omuz, dirsek ve el bileği eklemlerinin kapalı (artroskopik) ameliyatları gerçekleştiriliyor. 10 yatak kapasitesine sahip merkezde, uzun süreli mikroskop altında gerçekleştirilen ve son derece deneyim gerektiren ameliyatlar yapılıyor. Klinikte, eldeki sinir felçleri de tedavi edilebiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Asistanlar grevde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN