Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Engelliye hapis şoku

Giriş Tarihi: 23.2.2014

42 yaşındaki Saime Akşit, Aydın Belediyesi'ne olan 1500 liralık su borcunu ödemediği için icraya verildi. Gecikme faizi ve mahkeme masraflarıyla 5 bin lirayı bulan borcunu ödemezse, hapse girecek

Aydın'da yaşayan 2 çocuk annesi Saime Akşit, 6 yıl önce kocası Sami Çetin'den boşandıktan sonra Meşrutiyet Mahallesi'nde bir eve taşındı. İstasyon Bulvarı'ndaki eski evde su aboneliği bulunan Akşit, taşındığı yeni evin su aboneliğini de üzerine aldı. Dul aylığı ve çocuklarının bakım parası ile geçimini sağlayan kadın, 4 ay önce Aydın 2. İcra Dairesi'nden gelen bir yazıyla şoke oldu. Akşit'e, Aydın Belediyesi'ne 33927 numarasıyla olan su aboneliğine ait 2001-2008 dönemleri arası bin 522 lira borcu nedeniyle icraya verildiği, gecikme faizi ve mahkeme masraflarıyla birlikte 5 bin lira olan borcun ödenmediği için icra takibi başlatıldığı bildirildi. 7 günlük süre içerisinde borca itiraz etmeyen ve mal beyanında bulunmayan Akşit hakkında hapis cezası verildi. Hakkında yakala emri de çıkartılan Akşit, su borcu nedeniyle hapse girecek.

OY TEHDİDİ İDDİASI

Yaşadığı şoku gözyaşları içerisinde anlatan Akşit, yüzde 40 iş göremez raporu olduğu için çalışamadığını ve dul aylığı ile 2 çocuğunu baktığını belirtti, "5 bin liralık borcu ödeme imkanım yok. Madem benim eski bir su aboneliğim vardı niye bana yeni bir su aboneliği verdiler. Belediye yetkilileri, 'Senin aboneliğin var. Borcunu ödemeden yeniden abone etmeyiz' deselerdi, borcumu o zaman öderdim. Kimse beni uyarmadı. Belediye çalışanlarının ihmalinin bedelini bana ödetmeye çalışıyorlar. Şaşırdım kaldım. Sabah akşam tutuklanacağım diye çocuklarımla korkuyoruz." diye konuştu. Akşit, telefonla arayıp durumunu Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu'na anlattığını belirtti, şöyle devam etti; "Hapse girmek istemiyorum. Belediye başkanına gidip durumumu anlatmak istedim, ancak görüşemedim. Sonra kendisini cep telefonundan aradım. Başkan, bana telefonda, 'İhmal etmeyecektin, ödeyeceksin. Bana oy vermezsen, bu borcu kaldırtmam' diyerek oy için beni tehdit etti. Bu Allah'tan reva mı? Oy için bir garibana bunlar yapılır mı? Biz yazık değil mi? 6 yıldır niye bu borçtan beni haberdar etmediler de beni böyle mağdur ettiler. Bana yardım edilmesini istiyorum. Ben hapse girersem çocuklarıma kim bakacak" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Engelliye hapis şoku
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN