1414 proje, İzmir'in kaderini değiştirecek

AK Parti Büyükşehir adayı Binali Yıldırım, 9 başlık altında topladığı "Hayat İzmir" projelerini bugün kamuoyuna açıklayacak. Projelerin başlangıç olduğu, sorunların bütüncül sistemle çözüleceği belirtildi

Giriş Tarihi: 24.2.2014
AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, kentin geleceğine yönelik şehircilik hareketi projelerini bugün açıklıyor. İzmir'in kaderine yön verecek "Hayat İzmir" projeleri; "Ekonomi'de Hayat", "Ulaşım'da Hayat", "Sosyal Hayat", "Ekolojik Hayat", "Kentsel Hayat", "Engelsiz Hayat", "Teknolojik Hayat", "Kültür-Sanat'ta Hayat", "Sağlıklı Hayat" başlıkları altında toplamda 1414 proje ile başlıyor. İzmir'in 30 ilçesine dair yüzlerce projeyle, her alanda her yerde aynı anda kalkınma ve huzurlu kent yaşamı hedefleniyor. 'Hayat İzmir' şehircilik hareketi toplantısı Kaya Thermal Otel'de saat 11.00'de başlayacak.

KENT YÖNETİM SİSTEMİ
'
Hayat İzmir'in birey odaklı ve bireylerin ortak kullanım alanlarını merkeze alan bir şehircilik hareketi olduğunu ifade eden Yıldırım, yoğun bir çalışma sonucunda öncelikli olarak 1414 proje ile yola çıkacaklarını söyledi. Bu projelerin sadece başlangıç olduğunu belirten Yıldırım, şehircilik hareketine yönelik şu bilgileri verdi: "Yollar, meydanlar, parklar, kültür ve sanat mekanları, ulaşım ağları gibi tüm İzmirlilerin önceliklerinden başlayarak her sokağa uzanan, İzmirlilerin fikirleriyle güncellenen bir kent yönetişim sistemi. İzmir'in yıllardır birikmiş sorunlarının lokal ve sürdürülemez projelerle değil, topyekün ve bütüncül bir sistematikle çözülebileceğini öngören bir şehircilik organizasyonu."

FİKİRLERİNİZ ÖNEMLİ

Tüm İzmirlileri 'Hayat İzmir' şehircilik hareketini başlatmaya davet eden Yıldırım, "İzmirli hemşerilerim www.hayatizmir.com web sitesinden ve 'Hayat İzmir' telefon uygulamasından projeleri takip edebilecek. Ayrıca İzmirli vatandaşlarımızı, projelere dair yorumlarını iletmeye, kendi proje fikirlerini paylaşmaya ve Yüzyılın Şehircilik Hareketi Hayat İzmir'e katılarak 30 Mart günü hep birlikte Hayat İzmir'i başlatmaya davet ediyorum" dedi. Binali Yıldırım, İzmir Boşnak Derneği tarafından düzenlenen geceye de katıldı. Coşkulu bir kalabalık tarafından karşılanan Yıldırım, Balkan kökenli İzmirlilere Boşnakça "Kakospe" (Nasılsınız?) diye seslendi, şöyle konuştu: "İzmir'de bulunan iki milyona yakın Balkan kökenli kardeşimi, 300 bini aşkın Boşnak kardeşimi, Türkiye'de yaşayan 3.5 milyon Boşnak kardeşimi saygıyla selamlıyorum. Bizim nazarımızda mavi gözlü, yeşil gözlü Boşnak çocukları Türkiye'nin her renginden çocukla kardeş. Onun için Saraybosna'nın sınırı İzmir'den, İzmir'in sınırı Saraybosna'dan başlar. Ege'nin Balkan coğrafyasından nitelik olarak, vatan değeri olarak bir farkı yok. Bugüne kadar İzmir'in göçmen sorunları üzerine elbette eğilmeler oldu. Çalışmalar oldu. Ancak hayati olan hiçbir mesele geçiştirme çözümlerle, geçiştirme tedbirlerle halledilmez. İzmir için neler yaptığımızı ne kadar kolay yaptığımızı biliyorsunuz. Bizim insani sorumluluklarımız Edirne'de bitmez. Saraybosna'ya her türlü destek ve yardım bizim ecdadımıza olan bir vicdan borcudur. Saraybosna'da birinin ayağına diken batsa, bunun acısını İzmir'de hissederiz. Bizim canımız yanar."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
1414 proje, İzmir'in kaderini değiştirecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN