Kadifekale'ye dev kültür merkezi

27 bin metrekarelik alanda yapılacak Ege Medeniyetleri Kültür ve Sanat Merkezi için Koruma Kurulu'ndan izin alındı, ölçümler başladı

Giriş Tarihi: 1.3.2014
İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Kadifekale'de yapılacak Ege Medeniyetleri Kültür ve Sanat Merkezi'nin imar planı, İzmir 1 No'lu Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından onaylandı. Planın onaylanması, yasal prosedürün tamamlanmasıyla birlikte, alanda kamulaştırma öncesi tespit çalışmaları ile bölgedeki parsel sayıları ve durumlarını ortaya çıkaracak ölçümlerin başlatıldığı bildirildi. Yapının Agora ile Kadifekale arasında belirlenen 25 bin metrekarelik bir alanda, turizm potansiyeli yüksek arkeolojik sit alanlarının yakınında konumlanacak olmasının, ziyaretçi sayısını da fark edilir derece artıracağı düşünülüyor. 25 bin metrekarelik alanda kültürel tesis, 1600 metrekarelik alan ise dini tesis alanı olarak hizmet verecek. Kültürel tesis alanında, özel projeye göre uygulama yapılmak üzere; müze, sergi alanları, benzeri kültürel tesisler ile buna hizmet eden ticari kullanımlar ve açık-kapalı otoparklar yer alacak.

KOCAOĞLU, SAĞDUYU ÇAĞRISI YAPTI
Büyükşehir Başkanı Aziz Kocaoğlu, toplu sözleşme farkı alacakları ödenmediği gerekçesiyle iş bırakan Çiğli Belediyesi temizlik işçilerine ve sendikacılara sağduyu çağrısında bulundu, şunları söyledi: "Büyükşehir olarak, işçi arkadaşlarımızın alacaklarını yasal engeller nedeniyle ödeyemiyoruz. Ancak önümüzdeki dönemde ortak projelerle, Çiğli Belediyesi'nin ekonomik durumunu güçlendireceğiz. Kimsenin kuşkusu olmasın, benzer sıkıntılar bir daha yaşanmayacak. Çiğlili hemşehrilerimizin sıkıntı çekmemesi için, sendikacı arkadaşlarımızla tüm görevli personeli sağduyuya davet ediyorum. Ayrıca ilçe belediyelerimizle el ele vererek, 24 saat içinde Çiğli'de kapsamlı bir temizlik çalışması yaparak sıkıntıyı ortadan kaldıracağız."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadifekale'ye dev kültür merkezi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN