CAN AKSIN: Ayvalık halkı denize sahiplendi

Giriş Tarihi: 4.3.2014
Denizlere sahip çıkan yok mu yazım, bütün haşmetiyle devam eden yerel seçim tartışmaları içerisinde oldukça geniş bir ilgi alanı buldu. "Hangi partinin konvoyu daha fazlaydı" tartışmalarını bir yana bırakırsak, Ayvalık halkı denizine sahip çıktı. Ben de bu konuyu bir kez daha ama okuyucuların gözüyle sütunuma taşımak istiyorum. İlk öneri özetle, Deniz Gökşin'den, "Ben Deniz Gökşin. Yazınız için teşekkürler. Uzun zamandır deniz sorunlarına karşı bir yazı okumamıştım. Denizlere sahip çıkmak düzenlemeleri yasakları getirmek, devletin bilimsel birimlerinin işidir. Ancak bizde yasaları, bu konulara hayatını adayan insanlar değil, bu işlerden para kazanan, pastanın büyük parçasını yiyen insanlar yapmaktadır. Ben Ayvalık bölgesini bildiğim için bunun üzerinden bildiklerimi sizle paylaşmak istedim. Bizim yöresel balıkçılarımız, kuzeyde, Babakale, güneyde Bademli'yi pek geçmezler. Biz de yıllarca bu arada balıkçılık yaptık. Adalarımızın kuzey bölümü derinlikleri 100 metre ve üzerindedir yani trol ve gırgır avcılığı için çizilecek sınırlar içinde çalışılması uygundur.

'ALTINOVA BİZİM DENİZİMİZİN'
Adalar ve çevresi yani "tabiat parkı" içinde olan kısım korunmaya ihtiyacı olan üreme açısından uygun şartların olduğu güzide bir yerdir ve "trol gırgır avcılığı için yasaklanması gereken" alandır. Ancak bu alandaki yanlış düzenleme ile gırgır ve troller bu alana zarar verebilecek şekilde çalışma şansına sahiptirler. Altınova Körfezi'ne gelecek olursak maksimum derinliğin 35 metre civarında olan bir yerde ışıkla gırgır avcılığı ve trol avcılığı belirlenen ölçüler dışında serbesttir. Altınova bölgesi bizim denizimizin, deyimi yerinde olursa resmen fabrikasıdır. Ancak bu alan çok küçük bir alandır ve mevcut büyük balıkçı sayısını kaldırmamaktadır. Benim kendi düşüncem, Türkiye'de genel yasakların haricinde, bölgesel yasaklar ve düzenlemeler getirilerek denetimin artırılması ve büyük balıkçı sayısının azaltılması problem çözümüne başlangıç olabilir. Edremit Körfezi belli oranlarda trol avcılığına açılarak, Altınova bölgesi nadasa bırakılmalı. Ya da daha sert bir yasayla bu iki bölgede de trol ve gırgır avcılığı yasaklanmalı, belirli ölçülerde ağcılık ve olta balıkçılığı serbest olmalı."

CEZALAR ARTIRILMALI
Halil Uncu
"Bu ceza sistemiyle bir adım ileri gidilmez.. Hata yapanın teknesine de ruhsatına da el koyacaksın. Bunun yolu budur. Adam teknesini kaybetmek ister mi? Dolayısıyla hata yapmayacaktır, hatta aklından bile geçiremeyecektir. Yoksa bu cezalarla bu iş ne önlenir ne de bir yere varılır." Santi Riobo Kimse satılmayan balığı tutmaz. Onun için ufak balık almayın. O zaman, kimse satmaz da tutmaz da." Serdar Çamurlu "Her sabah saat 07.00 sıralarında Cunda İskelesi'ne yanaşıyor gırgırlar. Kapalı kasa (büyük) 4-5 kamyonet, bazen de kamyon iskeleye geliyor. (Buralı diyebilebileceğim bir Ekbir balıkçılığın kamyoneti var, gerisi 35 plakalı) Dolduruyorlar kamyonları ve gidiyorlar. Aynı iskeleye 80 numaralı Sahil Güvenlik botu da bağlı. Çok merak ediyorum, bir gün olsun, "Bu tutulmuş balıklar ne?" diye sordular mı.. Bottan çıkmalarına da gerek yok, arası 4 metre. Ne varsa görülür." Ömer K. İnce "İhbar ederseniz, 'Küçük balık indiriyorlar' diye, bakın bakalım hemen baskın olur. Gerçi cezalar caydırıcı değil maksimum bir balıkçı teknesi 10 bin lira ceza yer o da onu çok etkilemez." Serdar Çamurlu "Cunda'daki iskele yaklaşık 50 metre uzunluğunda, bir kenarında 80 bordo numaralı hücümbot bağlı, (tam techizat, hazır kıta); öbür tarafına sırayla gırgırlar yanaşıyor... Ne ihbarı?" Ömer K. İnce Cunda'yı biliyorum. Sahil Güvenlik, nerede, balıkçılar nerede indiriyorlar belli. Fakat siz vatandaş olarak görevinizi yapın. Küçük balık indiriyorlarsa ihbar edin. Geçen Ayvalık'ta bir ihbar oldu 17 cm lüfer (sarıkanat) satan iş yeri ceza yedi. Vatandaş bir yerde gözleyici olmalı. Biz kendimize sormalıyız, "Vatandaş olarak görevimizi yapıyor muyuz?" diye. Balık boylarını biliyor muyuz kaç cm. olmalı diye. Yoksa sistemi eleştirmek çok ama çok kolay. Burhaniye'de ihbar oldu günlük 3 ahtapot avlama hakkı olan vatandaş, gitmiş 7 tane avlamış. Sahil Güvenlik, ta Küçükkuyu'dan 6 dakikada olay yerine gelip ahtapotlara el koyup vatandaşa cezasını kesti."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CAN AKSIN: Ayvalık halkı denize sahiplendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN