Bilime büyük destek

TÜİK, bilimsel araştırmalara destek vermek için tüm verilerini üniversitelere açtı. İlk protokolü Gediz Üniversitesi'yle imzaladı

Giriş Tarihi: 5.3.2014
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) İzmir Bölge Müdürlüğü, bilimsel araştırmalara destek vermek için kapılarını üniversitelere açtı. TÜİK'in ekonomiye ve sosyal hayata mercek tutan tüm verileri, akademisyenlerle paylaşılacak. Bu kapsamda Gediz Üniversitesi'yle protokol yapıldı. Rektör Prof. Dr. Seyfullah Çevik ve TÜİK İzmir Bölge Müdürü Ökkeş Kulakoğlu, Gedizli araştırmacıların elini güçlendirecek imza attı. Kapılarını İzmir'deki tüm üniversitelere açtıklarını ve ilk etapta Gediz Üniversitesi'yle işbirliğine gittiklerini belirten Kulakoğlu, "TÜİK İzmir Bölge Müdürlüğü olarak her ay binin üzerinde ev ve işyerinde araştırmalar gerçekleştiriyoruz. Bunların neticesinde çok önemli sosyal ve ekonomik göstergelere ulaşıyoruz. Bu istatistiklerden yararlanılarak çok değerli bilimsel çalışmalar yapılabilir, böylece elimizdeki verilerden daha çok toplumsal fayda sağlanabilir. İşte bu düşünceyle bölge müdürlüğümüzde yer alan Veri Araştırma Merkezi'ni bilim insanlarının kullanımına sunuyoruz."

'BU SİNERJİ KAZANDIRIR'

Gediz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyfullah Çevik de bilime böyle önemli bir destek veren TÜİK İzmir Bölge Müdürlüğü'ne teşekkür etti, "Araştırmacılar için bilimsel kriterler gözetilerek ele edilen güvenilir ve sağlıklı verilere sahip olmak çok önemli. TÜİK'in istatistikleri bu açıdan adeta altın değerinde. Bu sayede daha nitelikli ve daha çok araştırma yapılacağını; ülkemizin mevcut durumunu kağıda döken istatistiklerin rehberliğinde ekonomik ve toplumsal ilerlememize hız katacak akademik çalışmaların ortaya çıkarılacağını düşünüyorum."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bilime büyük destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN