Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşte Kocaoğlu projeleri

Büyükşehir Başkanı ve CHP adayı Kocaoğlu, 5 yıllık stratejisini ve projelerini açıkladı

Giriş Tarihi: 9.3.2014
Büyükşehir Belediye Başkanı ve CHP adayı Aziz Kocaoğlu, strateji ve projelerini Adnan Saygun'da düzenlediği toplantıyla açıkladı. İzmirlilere metro müjdesi veren Kocaoğlu, İzmirspor ve Hatay istasyonlarından sonra 25 Mart'ta Göztepe istasyonunun da devreye alınacağını söyledi. Kocaoğlu gerdi kalan iki istasyon olan Poligon ve Fahrettin Altay istasyonlarında ise 30 Nisan'da da test sürüşlerine başlanacağını ifade etti. Yeni dönemde yapılacak 5 metro, 6 tramvay, 2 ayrı banliyö hattı ve devam eden projelerle birlikte İzmir'de raylı sistemin 302 kilometreye çıkarılacağını açıklayan Kocaoğlu, "Türkiye'nin aydınlık geleceğine bir kez daha sizlerle birlikte yürüyebilmek, hayatım boyunca yaşayacağım en büyük onur olacaktır" dedi. Yeni dönemde yine gerçekçi, ayakları yere basan, İzmirlilere dokunan ve kenti büyütecek işler yapmayı hedeflediklerini dile getiren Başkan Kocaoğlu, "Masa başında hazırlanmış, İzmir gerçeklerinden kopuk, kağıt üstünde kalacak projeler bizim işimiz değil" dedi.

12 KAT ARTIRDIK

10 yıllık görev süresi boyunca onurlu yaşam hakkına saygılı olduklarını, katılımcı yönetim anlayışını gerçekleştirmeye; İzmir'in ve İzmirlilerin projeleriyle rant değil yaşam kalitesi üretmeye çalıştıklarını ifade eden Başkan Kocaoğlu, kentin son 10 yıldaki gelişimini rakamlarla anlatırken, şunları söyledi: "Büyükşehir Belediyesi olarak, yıllık bazda yatırım miktarımızı 10 yılda 12 kat birden artırdık. Son 5 yılda ulusal kredi notumuzu 6 basamak, uluslararası kredi notumuzu ise tam 9 basamak birden yükselttik. Kentin yerel yönetimi olarak çok önemli hamleler yaparken, İzmir'i de büyüttük. 2011 yılında, dünyadaki 200 metropol içinde en hızlı büyüyen 4. metropol seçildik. 2013 yılında Türkiye ekonomisi maksimum yüzde 4 büyürken, aynı dönemde İzmir'in merkezi bütçeye ödediği vergi yüzde 10.7 oranında arttı. İzmir, Türkiye ekonomisinden 2.5 kat daha fazla büyüdü."

PROJELERDEN SATIRBAŞLARI
Büyükşehir Başkanı Kocaoğlu'nun açıkladığı projelerin bazıları şöyle:
5 metro, 6 tramvay, 2 ayrı banliyö hattı ve devam eden projelerle birlikte İzmir'de raylı sistem 302 kilometreye çıkarılacak.
Yüzülebilir Körfez'den yeni iskelelerle güçlendirilen deniz ulaşımına, kent içi ulaşımı rahatlatacak karayolu geçitlerinden, yeni otoparklara kadar birçok önemli proje hayata geçirilecek.
Alsancak Tüneli ile trafik rahatlayacak, Körfez'de doğal yaşam adası kurulacak.
Buca, Narlıdere, Urla ve Otogar'a ulaştırılacak.
İZBAN kuzeyde Bergama'ya, güneyde Selçuk'a uzatılacak.
Fahrettin Altay-Halkapınar, Alaybey- Mavişehir, Bornova Merkez- Bayraklı Adliye, Şirinyer-Tınaztepe, Fevzipaşa Bulvarı-Yenişehir Hastaneler Bölgesi, Fatih Caddesi-Halkapınar Aktarma İstasyonu tranvay hatları yapılacak. Kordon'a nostaljik tramvay hattı.
Güzelbahçe, Foça, Urla, Karaburun, Mavişehir, Karataş, Adliye ve Göztepe'ye yeni iskeleler yapılacak.
15 yeni yolcu vapurunun tamamı 2017 yılına kadar hizmete sunulacak. 3 yeni arabalı vapur da 2016 yılına kadar hizmete alınacak. Güzelbahçe, Foça, Urla, Karaburun, Mavişehir, Karataş, Adliye ve Göztepe'de yeni iskeleler kurulacak.
Çiğli Atık Su Arıtma Tesisi'nin kapasitesi yüzde 35 artırılacak.
Kıyı boyunca gezinti yolu, bisiklet yolu, kafeler, servis birimleri, çocuk oyun alanları, spor alanları ve özel peyzaj tasarımı oluşturularak kıyının kullanım değeri yükseltilecek.
Kültürpark-Kadifekale arasına teleferik hattı kurulacak.
Liman Arkası Bölgesi'ndeki Sümerbank Kampüsü, müze, sergi ve toplantı salonları, açık alan düzenlemeleri ve konser gibi aktivitelerle gün boyu yaşayan canlı bir kent parçasına dönüştürülecek.
Trafik akışını rahatlatmak için İZBAN hattı ve karayolu güzergahları üzerinde 63 alt ve üst geçit yapılacak.
Homeros Bulvarı Otogar ve Çevre Yolu'na bağlanacak
Kent genelinde 134 kilometrelik yeni bisiklet yolu yapılacak
Roma Tiyatrosu turizme açılacak
Örnekköy ve Uzundere'de 2 süper stat ile yeni havuzlar yapılacak.
İnciraltı bölgesi sağlık turizmi ile parlayacak
Çiftçi dünya pazarlarına açılacak.
8 bölgede dönüşüm başlatılacak.

"GÖSTERİŞ YERİNE KATKIYI SEÇTİK"
Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, geçtiğimiz 10 yıl boyunca gösterişli ve göz boyayan projeler yerine, hep vatandaşa dokunan işler yapmaya özen gösterdiklerini söyledi. Her adımda İzmirlilerin bütçesine katkı koymaya çalıştıklarını vurgulayan Başkan Kocaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "90 dakika ücretsiz uygulamasıyla, Türkiye'nin en ucuz ulaşımını İzmir'de sağladık. Ardahan, Tunceli ve Bayburt'un nüfusundan daha fazla bir nüfusa, haftada 2 litre süt dağıttık. Hükümete örnek olduk. Üreticiye alım desteği, işçiye iş güvencesi, dar gelirliye ücretsiz sağlık hizmeti verdik. Sofralara ucuz ve sağlıklı ekmekle katkı sağladık. Çevreye yaptığımız yatırımlarla Türkiye şampiyonu olduk. Bir örnek olarak Türkiye'deki ileri biyolojik arıtma tesislerinin yüzde 25'ini tek başımıza İzmir'de biz gerçekleştirdik. "

5 STRATEJİK HEDEF
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun 2014-2019 dönemine ilişkin İzmir vizyonu 5 ana stratejiden oluşuyor:
1- Yaşam biçimini koruyarak yaşam kalitesini geliştiren bir kent,
2 - Dünya ekonomisindeki yerini geliştiren bir kent,
3- Birlikte yaşam kültürünü geliştiren dayanışmacı bir kent,
4 - Sürdürülebilir bir kentsel gelişme,
5 - Katılımcı demokratik bir yerel yönetim.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşte Kocaoğlu projeleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN