Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Önce müzesini açtı sonra kabrine gitti

Giriş Tarihi: 13.3.2014

AK Parti adayı Binali Yıldırım, Zübeyde Hanım Müzesi'ni ziyarete açtıktan sonra, Karşıyaka'daki kabrine gitti, çiçek koydu, dua etti.

Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım'ın adını taşıyan, müze ve gençlere denizciliğin anlatılacağı eğitim merkezi olarak hizmet verecek olan gemi, Karşıyaka İskelesi'nde vatandaşıların ziyaretine açıldı. Açılış töreninde konuşan AK Parti Büyükşehir adayı Binali Yıldırım, Berkin Elvan'a rahmet, ailesine başsağlığı dileyerek sözlerine başladı, bugün İstiklal Marşı'nın kabul edilişinin yıldönümü olduğunu hatırlattı. Dünyada "Korkma" diye başlayan başka İstiklal Marşı'nın olmadığını, bunun da Türk'ün bir özelliği olduğunu belirten Yıldırım, "Mevlam bu millete bir daha İstiklal Marşı yazmayı nasip etmesin" dedi. Yıldırım, Zübeyde Hanım gemisinin 1987'de şehir hatları adına inşa edildiğini ve uzun yıllar İstanbul'da iki yaka arasında taşımacılık yaptığını söyledi, "Gemi, ömrünü tamamladıktan sonra Zübeyde Hanım'ın adını yaşatmak ve gençlere amatör denizciliği öğreten bir müze olarak hizmet etmesi için elden geçirildi" dedi. "Bu gemi, Karşıyaka'da, İzmirli hemşehrilerimizin, özellikle gençlerimizin ziyaretine açık olacak ama bu bütün İzmir'in yüzer denizcilik müzesi, Zübeyde Hanım'ın anılarını yaşatan bir müze olacak" diyen Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu müze istendiği takdirde başka sahillere de gidebilme kabiliyetine sahip. Geminin motorları tamamen yenilendi, bütün aksamları elden geçti. İstanbul'dan kendi gücüyle geldi. Körfez'de ulaşım için çalışan gemilerden daha iyi durumda." İzmir'de deniz ulaşımının kullanılmadığını sözlerine ekleyen Yıldırım, "Körfez gemilerinin yaş ortalaması 30'a yaklaştığı için deniz taşımacılığı ilgi görmüyor. 36 bin İzmirli deniz ulaşımını kullanıyor. Allah'ın bahşettiği doğal asfaltı yeterince kullanamıyor. Onun yerine sahilden saatlerce karayoluyla gitmek mecburiyetinde kalıyor. İnşallah bunların hepsi değişecek. İzmir deniz ulaşımında da metroda da otobüs, minibüs toplu taşımacılıkta da hak ettiği yere gelecek. 30 Mart bir anlamda her ne kadar bir referendum havasına sokulsa da, İzmir için yerel hizmetlerin başlayacağı tarih olacaktır" diye konuştu.

KABİR ZİYARETİ

Konuşmaların ardından Yıldırım, geminin iskeleye demirlemesine izin veren Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak ve emeği geçenlere teşekkür etti. Yıldırım, daha sonra Zübeyde Hanım'ın kabrini ziyaret etti, çiçek koydu, dua etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Önce müzesini açtı sonra kabrine gitti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN