Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Troia Antik Kenti artık emin ellerde

Çanakkale'de 5 bin yıllık geçmişe ışık tutan Troia Antik Kenti'ndeki yeni dönem kazıları, Onsekiz Mart Üniversitesi'nder arkeolog Rüstem Aslan'a ve İÇDAŞ'ın sponsorluğuna emanet edildi

Giriş Tarihi: 18.3.2014
Çanakkale merkeze bağlı Tevfikiye Köyü sınırları içerisinde bulunan ve 5 bin yıllık geçmişe ışık tutan Troia Antik Kenti'nde yeni dönem kazıları Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'ne, Arkeolog Rüstem Aslan'a ve İÇDAŞ'ın sponsorluğuna emanet edildi. Uzun yıllar Alman Tübingen Üniversitesi himayesinde Alman arkeologların kazdığı ve Alman firmalarının sponsorluk yaptığı Troia Antik Kenti'nde yeni dönem kazılarını yürütecek olan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) ile çelik, demir, enerji ve tersanecilik alanlarında faaliyet gösteren İÇDAŞ firması arasında sponsorluk anlaşması imzalandı. ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner'in makam odasındaki imza törenine İÇDAŞ Genel Müdürü Bülend Engin ve Troia Kazı Heyeti Başkanı Doç. Dr. Rüstem Aslan katıldı. Rektör Laçiner ve Engin'in protokolü imzalamasının ardından Troia'da yıllarca süren Alman hegemonyası artık tamamen Türkler'e geçmiş oldu.

"SÜREÇ HIZLANACAK"

Troia, bir Türk üniversitesi ve Türk arkeologa emanet edilmenin yanında, aynı zamanda da bir Türk firmasının sponsorluğuna emanet edilmiş oldu. ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner, ilk defa Troia kazılarının yönetiminin bir Türk ekip tarafından yapılacağını belirtti, arkeoloji tarihi için tarihi sayılabilecek bir anın yaşandığını söyledi. Geçtiğimiz yıl alınan kararla Troia kazılarının ÇOMÜ himayesinde yürütülmesinin kararlaştırıldığını anlatan Rektör Laçiner, şöyle konuştu; "Daha önce küçük bir bütçe ile çalışılıyordu. Bundan sonra Kültür Bakanlığı bütçesi, üniversitemizin katkısı, Türk sanayici ve işadamlarının buraya yapacağı cömert katkılarla süreç hızlanacak. Üniversiteye bugüne kadar ciddi katkılar sağlamış olan İÇDAŞ'ın destekleriyle Troia kazılarını hızlandırmak istiyoruz. Hedefimiz daha önce birkaç aya sıkışan kazıları ilk etapta daha uzun bir süreye, ardından da mümkünse kazı süresini 12 aya kadar çıkarabilmek ve Troia'yı tüm yıl kazı yapılabilen nadir yerlerden biri haline getirmeyi hedefliyoruz" dedi. Troia Kazı Heyeti Başkanlığı görevine getirilen ÇOMÜ Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Rüstem Aslan ise, Alman Arkeolog Prof. Dr. Manfred Osman Korfmann ile başlayıp Prof. Dr. Ernst Pernicka ile devam eden 25 yıllık kazıların 2012 yılında sona erdiğini belirtti. Artık yeni bir süreç başladığını söyleyen Aslan, "Benim için en önemli unsur, kazıların ÇOMÜ tarafından üstlenilmesi ve kurumsal bir kimliğe bürünmesi. Bizden sonraki kuşaklar için bir temel atıyoruz. Troia'nın dibinde bir dünya müzesi yükseliyor. Bu da Çanakkale'nin bir kültür ve üniversite kenti olmasında önemli işlev sağlayacaktır. İnşallah önümüzdeki yıllarda yapılan katkılarla Troia'daki çalışmaları dünya kültür mirası bir yere layık şekilde devam ettiririz" dedi.

"BİZİM İÇİN ONURDUR"

Troia Kazıları'na ana sponsor olan İÇDAŞ'ın Genel Müdürü Bülend Engin ise, kendilerine bu onuru yaşatan ÇOMÜ'ye teşekkür etti. UNESCO tarafından dünya kültür mirasına girmiş Troia'ya sponsor olmaktan dolayı mutlu olduklarını söyleyen Engin, "İÇDAŞ olarak biz sadece üretmeyi biliriz. Çelik, elektrik enerjisi, kimyevi maddeler, besicilik, meyve sebze üretmektir. Amaç toprakları kazıp maden de üretmektir. Bu da üretimin bir dalıdır. Buraların kazılıp kültürümüzün, tarihimizin ve sanatımızın ekonomiye kazandırılması önemlidir. Ülke ekonomisinin gelişmesi, milletimizin daha iyi ortamlarda yaşaması önemlidir. Dünya çapında bilinen Troia gibi tarihi yerlerin ekonomimize kazandırılmasında bizim de katkımız olacağı için onurluyuz. Bilindiği gibi biz Parion ve Apollon Smintheion kazılarının da sponsoruyuz ve bunun onurunu ve gururunu yaşıyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Troia Antik Kenti artık emin ellerde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN