Muğla'da 17 bin hektar mera alanı var

Giriş Tarihi: 19.3.2014 11:05 Güncelleme Tarihi: 19.3.2014 11:06

'Mera kanunu ve uygulamaları' toplantısında, Muğla'nın mera alanının toplam 17 bin hektar olduğu açıklandı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen 'Mera Kanunu ve Uygulamaları' toplantısı İl Müdürlüğü toplantı salonunda yapıldı. Toplantıya, İl Müdür Yardımcısı Muhammed Sevinç, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Resül Çoban, İl Mera Komisyonuna bağlı İlçe Teknik ekiplerinde görev alan ilçe Müdürlüğü personeli ve Mera Birimi personeli katıldı.

Toplantıda, mera yaylak ve kışlaklardaki tehdit, tescil, tahsis işlemleri ile hayvancılığın en önemli sorunu olan kaliteli kaba yem açığının en ucuz olarak temin edilebileceği yerlerin çayır-meralar olduğu, bu alanların bakımı ve geliştirilmesi ile sürdürülebilir tarım ve hayvancılıkta önemli gelişmelerin sağlanabileceği açıklandı. Ayrıca, mera alanlarının geliştirilmesi ile kırsal kesimde istihdamın arttırılarak kentlere olan aşırı göç baskısının azaltılabileceği de vurgulandı. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve ilçe personelinin katıldığı toplantıda, işgallerin önlenmesi, tahsis amacı değişikliği işlemleri ve mera bilgi sistemi konularında da bilgi alışverişinde bulunuldu.

Muğla'da yaklaşık olarak 17 bin hektar mera alanı bulunduğu açıklanırken, bunun yaklaşık olarak 7 bin 564 hektarında tahdit çalışmaları bitirildiği, 8 köyde mera ıslah çalışmaları yapıldığı açıklandı. Muğla'nın tüm ilçelerinde mera teknik ekipleri kurulduğu, bunun yanında mera tespit ve tahdit çalışmalarının da devam ettiği belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Muğla'da 17 bin hektar mera alanı var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN