Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yatırımcıya her türlü kolaylık sağlanacak

Giriş Tarihi: 21.3.2014

AK Parti İzmir adayı Yıldırım, mevcut yerel yönetimin yatırımcının önünü tıkadığını belirtti, "Biz yatırımcıya, her türlü desteği vereceğiz. İzmir, ancak böyle kalkınır" dedi

AK Parti İzmir Büyükşehir adayı Binali Yıldırım, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile birlikte İzmir iş dünyasının oda, dernek başkanları ve işadamları ile bir araya geldi. Kaya Termal Kongre Merkezi'ndeki toplantıda İzmir'in sorunlarının, şehri temsil eden kişinin sorunları olması gerektiğini vurgulayan Yıldırım, şöyle konuştu: "Niye büyük işadamları, iyi okumuş insanlar, sporcular İzmir'i terk ediyor. Bunu kendimize sormamız gerek. İzmir'in şu andaki halini kabul etmek mümkün değil. Hepinizi rahatsız ettiğini de biliyorum. Bir şey yapmaya kalkıyorsunuz, önü tıkanıyor. Bırakalım siyaseti de İzmir'e bakalım. İzmir'i nasıl ayağa kaldıracağız ona bakalım. Bizim Hayat İzmir'de kent ekonomisini etkileyecek 400'ün üzerinde proje var. 10 yılda 65 milyar liralık yatırım öngörüyoruz. Kentsel dönüşüm deyince rantsal dönüşüm sözü ortaya atılıyor. Zaten şehir rant üretemiyorsa, o şehir şehir değil köye doğru gidiyor demektir. Benim başkanlığımda, bir yılda herkesin malı ikiye katlanacak. Buradan herkese söz veriyorum."

MUĞLA'DAN GERİDE

Yıldırım, uzman kadro ve titiz çalışma ile 1414 projenin ortaya çıktığını ifade etti, "Bu şehir her alanda kan kaybediyor. Tiyatroya, sinemaya gidenlerin sayısı Ankara'dan az. Sosyal alanlar sınırlı. Az sayıda 5 yıldızlı otel var. Muğla bile 4 milyon ziyaretçi kabul ederken, İzmir'e gelen yok. Gelen de İzmir'de kalmıyor. Bu İzmir'i zenginleştirmemiz gerekiyor. İzmir'in gelecek ufkunu 'emekli kenti' olarak kabul edemeyiz. İzmir artık ne yazık ki dağlarından ballar, ovalarından yağlar akan bir şehir değil. Artık toz ve seller akıyor." 1414 proje, onun öncesinde de 35 proje ile yola çıktıklarını hatırlatan Yıldırım, "Kararı sizler vereceksiniz, bize yetki verirseniz, önümüzü açarsınız. Biz de ne gerekiyorsa yaparız. Bugüne kadar hiçbir işin altında kalmadım, hepsini yaptım. Hayat İzmir projelerimiz İzmir'in geleceğidir. İzmir'i 2023 hedeflerine taşıyacak bir şehir. Türkiye'nin İzmirsiz 10. büyük ekonomi olmasını kimse hayal etmesin. Sizlerin çaba gösterdiğini biliyorum. Ama İzmir kendi enerjisini kaybetmeye devam ederse, sizin de çabalarınız boşa çıkar. Kaybeden İzmir olur. Biz yatırımcının önünü açacak, her türlü kolaylığı gösterecek ve desteklerimizi vereceğiz" dedi.

"BAKIRÇAY'A RAYLI SİSTEM GELECEK"
Binali Yıldırım, seçim çalışmaları için gittiği kınık'ta raylı sistem müjdesi verdi. AK Parti adayı Dr. Sadık Doğruer ile birlikte Yayakent beldesinde vatandaşlarla kahvaltı eden Yıldırım, Kınık, Bergama ve Dikili ilçelerinin İzmir'in zenginliğine zenginlik katttığını söyledi, "Sulama, alt yapı, eğitim, sağlık, tarım yatırımlarında Bakırçay Havzasını bir olarak görüyoruz. Raylı sistem, doğalgaz, sadece Bergama'ya değil, Kınık'a da gelecek, Dikili'ye de gelecek" diye konuştu. Yıldırım, CHP adayının her gün bir yalan ve iftira öne sürdüğünü dile getirdi, şöyle konuştu; "CHP'lilerin yönettikleri belediyeler borç içinde. Borç alıyorlar maaş ödüyorlar. Minibüs hatlarını kaldıracağımız, belediye hatlarının kaldırılacağı, ekmek fırınlarının kapatılacağı yalanlarını ortaya atıyorlar. Biz minibüs hatlarını çoğaltacak, çalışan işçilerle birlikte devam edeceğiz. Ayrıca işçiler arasındaki ücret adaletsizliğine de son vereceğiz."

HERKES GIPTA EDECEK

Yıldırım, Bütünşehir Yasası ile İzmir'in çevre ilçe ve köylerine ayrıcalık getirildiğini hatırlattı, "Bütçenin yüzde 10'u buradaki yatırımlara ayrılacak. Merkezdeki hizmetlerin tamamının çevre ilçelerinde alması için böyle bir düzenleme yapıldı. Kınık, Dikili, Bergama ilçelerine Bakırçay Havzası olarak bakıyoruz. Buraya raylı sistem gelecekse Bergama için, Dikili için, Kınık için geliyor. Doğalgaz, Çandarlı limanı gibi büyük yatırımlar bölgenin kaderini değiştirecek. İzmir'i, herkesin gıpta ettiği bir şehir haline getirmek için 30 Mart'tan sonra çizmeleri giyip araziye iniyoruz" diye konuştu.

"BİR ŞEY DEĞİŞİR"
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi de Ege'nin hikayesinin birlikte yazmak gerektiğini belirtti, şöyle dedi: "İzmir Binali Yıldırım şansını kaçırmamalı. İzmir'de taş üstüne taş koyamıyorsunuz, bir yere çivi çakamıyorsunuz. Bir sıkıntı var. Özel sektör gelip iş yapmaya kalktığı zaman engelleniyor. Onun için kimse gelmek, iş yapmak istemiyor. Bir fırsat yakaladık. İzmir'de bir şey değişecek, İzmir'de her şey değişecek."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yatırımcıya her türlü kolaylık sağlanacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN