Berrin Tuncel Birer: Her Nefes için teşekkürler

Giriş Tarihi: 22.3.2014
En büyük hayrın, bir çocuğu sevindirmek olduğunu düşünürdüm. Peki ya bir çocuğa hayat vermek? Öyle doğmasına yardımcı olmak değil. Elini tutmak, yaşamdan kayıp gitmesine engel olmak. Umarım bir sırrı açıklamıyorumdur ama İzmirli ünlü modacı Ertan Kayıtken, yıllar önceki bir sohbetimizde, baba olmak için yanıp tutuştuğundan söz etmişti. Şimdilik babalık değil, ama yüzlerce, binlerce bebeğe birçok babanın verdiği candan daha fazlasını vermek kısmet oldu bu güzel insana. Her yıl çocuklar için bir sosyal sorumluluk projesine imza atan Ertan Kayıtken, bu yıl da solunum yetmezliği çeken bebeklere ventilatör almak için, "Nefes" isimli defile düzenledi. Hilton Oteli'nde düzenlenen defilede, Tülin Şahin, Yüksel Ak, Merve Büyüksaraç, Özge Ulusoy, Wilma Elles gibi ünlü mankenler ile oyuncu Ceyda Ateş, Kayıtken'in 75 parçadan oluşan koleksiyonunu sundu.

YALNIZ BIRAKMADILAR
İzmir' in kalbi de kendileri gibi güzel insanları
, Ertan Kayıtken'i, bu hayırlı yolculuğunda yalnız bırakmadı. Hayata tutunmaya çalışan prematüre bebeklerin nefes almasına yardımcı olacak cihazı İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Hastanesi'ne hediye edebilmek için gerekli para, hiç zorluk çekmeden satılan biletlerden sağlandı. O minicik ciğerler, her nefeste, Ertan Kayıtken'e, sosyal sorumluluk projelerine verdiği destek ile adından söz ettiren Hilton Oteli'nin yöneticilerine, Metis Mücevherat'ın sahibi Cansın Çiloğlu'na, Öner Evez'e, Monjardin'e, bu defileye katkı sağlayan herkese teşekkür edecektir.

URLA'DA BAHAR
Baharın gelişini yüzyıllardır şenliklerle kutlayan Urla, bu yıl sevincini tüm İzmirlilerle paylaşmak istiyor. Slow Food Urla gönüllülerinin, bölge halkının "yeşile basmanın uğuruna" inanarak kırlara çıktığı, ancak son yıllarda ama günlük telaş içinde unuttuğu şenliği canlandırmak için 5 yıl önce başladığı çalışma, meyvelerini geçen yıl vermeye başlamıştı. İlk yıl 15-20 gönüllü ile geleneksel bahar şenliği, geçen yıl 500 misafiri ağırlayarak, Urla Ot Festivali'ne dönüştü. "Yeşil Urla", son yıllarda turizmde yıldız gibi parlayan Alaçatı'nın ışıltısından görünmemenin sıkıntısını, ot festivalinde de yaşıyor. Pek çok şeyde Urla Ot Festivali öncülük yapmasına rağmen Alaçatı'nın festivalinin popüler olması, Urlalıyı üzüyor. Bence Slow Food gönüllülerinin amatörlüğü, içten çabaları, festivalin kulaktan kulağa duyularak misafirlerini artırması, festivali daha kıymetli kılıyor. Ancak Urla'yı zengin tarihi ile tanıtmayı, insanları doğru gıda ile tanıştırmayı görev bilen Urla Slow Food Başkanı Bilge Bengisu Öğünlü ile birbirinden değerli gönüllülerin çağrısını duyurmak istiyorum. "Bu yıl baharı Urla'dan karşılayalım." Bugün başlayacak Urla Ot Festivali'ne katılanlar, halen ziyarete kapalı olan, 1800'lü yıllarda ülkeye girenlerin salgın hastalıklardan arındırıldığı "Taaffuzhane"yi gezme şansını elde edecek. Anadolu'nun bilinen en eski, 2600 yıllık zeytinyağı işleğini gezecek, zeytinyağı tadımını, sağlıklı beslenme hakkını öğrenecek. Ot Festivali'nin beni en heyecanlandıran bölümü olan ot toplama etkinliği, yarın, Özbek Köyü'nde. Festivale katılacaklara rehberlik edecek Özbekli köylüler, katılımcılara otları tanıtacak, nasıl toplanması gerektiğini anlatacak. Özbek Köyüne gitmek isteyenler için yarın sabah saat 10.00'da otobüsler kaldırılacak. Özbek köy meydanında İzmir Büyükşehir Pop Jazz orkestrası ile şenlenecek festivalde, İzmir Ekonomi Üniversitesi Mutfak Sanatları ve Yönetimi bölümü öğrencileri, Fransız Michelen yıldızlı şefler Laurent Bouvier ve Joseph Viola eşliğinde ot yemeği yapacak. Urla'nın kalkınmasının agro turizm ile olacağına inanan Slow Food gönüllülerini amacına bir adım daha yaklaştıracak 5. Geleneksel Urla Mart Dokuzu Ot Festivali, şehrin bugünlerde daha da artan kalabalığından, gürültüsünden uzaklaşmak isteyenler için de soluklanma fırsatı yaratacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Berrin Tuncel Birer: Her Nefes için teşekkürler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN