Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Herkes görüyor onlar görmüyor

Giriş Tarihi: 23.3.2014

AK Parti Büyükşehir adayı Binali Yıldırım, İzmir'in yıldan yıla kötüye gittiğini söyledi, "Bunu herkes görüyor, kenti yönetenler görmüyor, bilmiyor" dedi

Müsiad'ın düzenlediği Dost Meclisi Toplantısı'na konuk olan AK Parti İzmir Büyükşehir adayı Binali Yıldırım, İzmir'in her yönüyle yıldan yıla kan kaybettiğini söyledi, "Bunu herkes biliyor ama şehri yönetenler bilmiyor. Onlara sorsanız İzmir çok iyi yönetiliyor çok başarılılar" diye konuştu. İzmir'in 8 bin 500 yıllık tarihi boyunca medeniyetlere ev sahipliği yaptığını vurgulayan Yıldırım, şunları söyledi: "Homeros'un 'Dağlarından yağlar, ovalarından ballar akar' dediği İzmir'in bugün dağlarından toz toprak, ovalarından yağmur suları akıyor. Yağmur yağdığında şehir sele gidiyor. Göstergeler hiç iç açıcı değil. İzmir sadece nüfusta Türkiye'de üçüncü sırada yer alıyor. İhracatta bile 4. sırada geliyor. İzmir'in birinci olduğu tek alan var yüzde 62 ile kaçak yapılaşma gecekondu ve imarsız bir şehir olması. Alt yapı yok, toplu ulaşım yok. Yatırımcı kaçıyor, eğitimli insanları başka şehirlere gidiyor. Burada yetişen sanatçılar burada yaşamıyor. Her yönüyle yıldan yıla kan kaybeden bir şehir. Organize sanayi bölgelerinin yüzde 40'ı boş. Türkiye'de işsizlik ortalama yüzde 9.7, İzmir'de yüzde 14.5. Türkiye'de vergi artışı 15.3, İzmir'de 10.7. Yani bütün bu göstergeler diyor ki 'İzmir kan kaybediyor. İzmir geri gidiyor.' Bunu herkes biliyor ama bu şehri yönetenler bilmiyor. Onlara sorsanız İzmir çok iyi yönetiliyor, çok başarılılar."

KENTE REKABET YOK
"İzmir Cumhuriyetin kalesi, bağımsız Türkiye'nin teminatı" gibi sözlerle rakiplerinin İzmir'i yönettiğini zannettiklerini ifade eden Yıldırım, şunları söyledi: "Bu şehirde rekabet yok. 'Ben odunu koyarım, bu şehirde yaşayanlar da onu seçer' diyorlar. Bu kadar şımarıklık almış başını gitmiş. 250 bin kişinin toplanıp bir demokrasi bayramı yaptığı bir miting için, siyasi partinin il başkanı 'Midyeyi kabuğuyla yiyen İzmirliler' diyor. Yazıklar olsun başka birşey diyecek halimiz yok. Bunlar artık ölçüyü kaçırdı. Artık bir ders almalarının zamanı geldi." Başkan Aziz Kocaoğlu'nun verdiği sözleri tutmadığını iddia eden Yıldırım, "Şimdi başkan rakibimiz, 'Namusluya oy verin' diyor. Doğru söylüyor. Hakikaten namusluya oy verin. Ama bir şey daha söyledi 'Söz namustur' dedi. Bizim kültürümüzde söz namustur. 2004'te çıkacaksınız İzmirlilerin karşısına ve söz vereceksiniz şunları şunları yapacağım diyeceksiniz. 2009'da geleceksiniz o sözlerin hiçbirini yapmadan tekrar aynı sözleri vereceksiniz. 2014'e gelince değişen bir şey yok. Tekrar aynı şeyleri ısıtıp İzmirlilerin önüne koyacaksınız. Ondan sonra da 'Namusluya oy verin' diyeceksiniz. İzmirli de bakacak ona göre verecek" diye konuştu. Kültürparkt'tan Kadifekale'ye Teleferik projesini de eleştiren Yıldırım, "Bırakın Kültürpark'tan Kadifekale'ye teleferiği de 10 yıldır yapılmış teleferiği çalıştıramadınız" dedi.

GELECEĞİ KARARTIYOR

Yıldırım, İzmir'deki en büyük sorunun, şehri ideolojik bir söylem etrafında kilitlemeye çalışmak olduğunu söyledi, sözlerini şöyle sürdürdü: "Şehrin geleceğini karartıyorlar. Her seçim öncesi yaptıkları bu. İzmirlinin önünde 30 Mart'ta iki seçenek var. Ya bunlarla yaşamaya razı olacaksınız ya da yeter artık İzmir değişim istiyor diyeceksiniz. Yapamayan gitsin yapacak olan gelsin bu kadar basit. Biz hazırız. Biz yetki destek istiyoruz" dedi. Yaşam tarzına müdahale konusuna açıklık getiren Yıldırım, "AK Parti iktidara geldiğinde 1 tane rakı markası vardı şimdi 18 tane var. Bizim kimsenin ne içtiğine, ne yediğine uğraşacak halimiz yok. Biz hizmet etmek için buradayız. Yaşam tarzına müdahaleyi kanunlara suç olarak getiren de yine AK Parti iktidarı. Bunu bile yaptık" dedi.

İZMİR' E FAYDALI HİZMETLER YAPACAK
Müsiad Genel Başkanı Nail Olpak da "İnşallah milletimiz, bizlerin ve evlatlarımız için güzel günlerin gelmesi için doğru kararı verecektir. Bu noktada Cumhuriyet tarihinin en uzun süreli görevini yapan Sayın Bakanımız geçtiğimiz dönemlerde yapılan kamu harcamalarının yüzde 46'sını kendi bakanlığında yaptı. Kısmet olursa İzmir'de de faydalı hizmetler yapacağını temenni ediyorum" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Herkes görüyor onlar görmüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN