Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Otizmlilerin gözüyle bayrak ve Atatürk

Umut Okulu'nun öğrencileri, 18 Mart Çanakkale Zaferi Haftası kapsamında, kendi içlerindeki Atatürk'ü anlatan resimler çizdi, şiirler yazdı ve baskı çalışmaları yaptı

Giriş Tarihi: 24.3.2014
Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından yaptırılan Güzelbahçe Eğitim ve Uygulama ve İş Eğitim Merkezi'nde eğitim gören 22 otizmli öğrenci, kendi dünyalarındaki Atatürk'ü ve Türk Bayrağı'nı ifade eden anlamlı çalışmalara imza attı. Bazı öğrenciler hazırladıkları şiirleri okurken bazıları da baskı ve resim çalışmaları yaptı. Okul Müdürü Kasım Koç, otizmli öğrencilere ulusal değerleri öğretmek için 18 Mart Şehitleri Anma Günü'nde etkinlik düzenlediklerini söyledi, "Öğrencilerimize pek çok etkinlik düzenliyoruz. Tarihlerini de en şekilde bilmeleri gerekiyor. Bu tür etkinliklere önem veriyoruz" dedi. Yaşar Üniversitesi "Endüstriyel Tasarım" ve "Müzik Bölümü" akademisyenleri de hafta boyunca okula ziyaretler yaptı. Otizmli çocukların hayatın her alanında endüstriyel tasarım sürecinin içine dahil edilmesi için neler yapılması gerektiği ele alınarak bu yönde çalışmalar başlatıldı. Yaşar Üniversitesi Müzik Bölümü Başkanı Doç. Dr. Kürşat Terci de otizmlilerin eğitiminde ritm, enstrümanlar ve notalar eşliğinde yeni bir çalışma başlatacaklarını belirtti. Endüstriyel Tasarım Bölümü Araştırma Görevlisi Sevi Merter ise otizmli çocukların eğitim ve yaşam alanlarında nelere ihtiyaç duyduklarının saptanacağını vurguladı.

BÜTÜNLEŞMENİN ÖNEMİ

Güzelbahçe'de bulunan ve ücretsiz eğitim veren Özel Eğitim ve Uygulama ve İş Eğitim Okulu'nun Aile Birliği Başkanı Selim Yaşar ise otistik bireylerin iyi bir eğitimle toplumla bütünleşmelerinin sağlanabileceğine dikkat çekti, "Otizmli öğrenciler zihinsel engelli değildir. Tam aksine algılamaları son derece yüksektir. Okulumuzda bu gerçeğin ışığında eğitim faaliyetlerini sürdürmekteyiz. Spor ve müzikte eğitim sürecinde son derece önemli ve etkili. Zira otizimli çocukların kuvvetli bir algılama düzeyleri var. Özellikle bireysel çalışmalarda çabuk kavrıyorlar ve öğreniyorlar. Çalışmalarımızda bizleri destekleyen Yaşar Holding Onursal Başkanı Selçuk Yaşar başta olmak üzere Yaşar Üniversitesi'nin ve Yaşar Eğitim Kültür Vakfı'nın yönetimine teşekkür ediyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Otizmlilerin gözüyle bayrak ve Atatürk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN