Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hülya Dinçel: Şifa'da, beyaz önlük heyecanı

Giriş Tarihi: 27.3.2014
Şifa Üniversitesi, 2013-2014 eğitim öğretim yılında üniversiteye başlayan öğrencilerine törenle beyaz önlüklerini giydirdi. Törenle mesleğe ilk adımlarını atan öğrenciler, büyük heyecan yaşadı. Şifa Üniversitesi, sağlık alanında eğitim hizmeti veren tematik bir üniversite olduğu için tüm öğrencilerine beyaz önlük giydiriyor. Sağlık mesleğine kabul edilmenin sembolü olarak görülen beyaz önlük giyme törenleri, tıp ve sağlık bilimleri öğrencileri için büyük önem taşıyor. Şifa Üniversitesi'nde düzenlenen törenle Tıp ve Diş Hekimliği fakülteleri ile Sağlık Bilimleri Fakültesi'nin Hemşirelik, Fizyoterapi, Beslenme ve Diyetetik bölümlerine bu yıl başlayan öğrencilere beyaz önlükleri giydirildi. Törene; Şifa Sağlık Grup Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ateş, Rektör Prof. Dr. Yusuf Erdoğan, dekanlar, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı. Şifa Üniversitesi öğrencilerinden oluşan müzik gruplarının verdiği mini konserle başlayan törende TÜBİTAK tarafından projeleri kabul gören öğrenciler; Kübra Sonat, Talha Özüdoğru, Feyzi Kolan, Gizem Yılmaz, Jale Demir, Büşra Gönen, Hatice Kübra İnce, Fatma Karakoç ve Tarık Alay'a teşvik ödülleri sunuldu.

SAĞLIK EĞİTİMİNE DESTEK

Törende öğrencilere hitap eden Prof. Dr. Ateş, beyaz önlük giymeyi, ustanın çırağa el vermesine benzetti, "Öğrencilerimiz için mesleğe adım atma anlamına gelen beyaz önlük giyme töreni geleneği; aslında çok eskilere dayanıyor. Osmanlı'daki 'el verme' olayına da böyle bakabiliriz" dedi. Prof. Dr. Ateş, Şifa Üniversitesi'nin 3 yıllık bir üniversite olmasına karşın, 5 bölümün 4'ünde Türkiye birincisi olduğunu da hatırlattı, şöyle dedi: "Şu anda 500 yataklı üniversite hastanelerimizle öğrencilerimizin pratik eğitimine destek oluyoruz. Bu yılın ekim ayı itibariyle yatak kapasitemiz 750'ye çıkacak, böylece Türkiye'nin en yüksek yatak kapasitesine sahip vakıf üniversitesi olarak, hizmetlerimizi sürdüreceğiz."

SAĞLIĞA PAHA BİÇİLEMEZ

Rektörü Prof. Dr. Erdoğan da konuşmasında sağlığın önemine vurgu yaptı, "İnsan sağlığının değeri parayla pulla ölçülemez. Çünkü bu beden parayla pulla satın alınamıyor" dedi. Meslek hayatından bazı anılar paylaşarak öğrencilere insan sağlığının önemini anlatan Prof. Dr. Erdoğan, "Önlükleriniz beyaz olduğu gibi, yürekleriniz de beyaz olsun. Size emek veren hocalarınızın hepsine tek tek teşekkür ediyorum. İnşallah önümüzdeki 15-20 sene içinde sizler doçent, profesör olup buralarda görev yapacaksınız" dedi.

ERASMUS STAJLARI BAŞLIYOR

Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Vural da konuşmasında; Hemşirelik, Beslenme ve Diyetetik ile Fizyoterapi alanında yüksek lisans programlarının başladığını duyurdu, şu bilgileri verdi: "Ayrıca hemşirelik ile beslenme ve diyetetik doktora programlarımız kabul edildi. Fizyoterapi doktora programımızı da YÖK'e sunduk, cevap bekliyoruz. Gelecek yıl 4. sınıf öğrencilerimizin, özel öğrenci statüsünde yüksek lisans programına başlayabileceklerinin de müjdesini vermek istiyorum. Ayrıca ERASMUS beyannamemiz kabul edildi. Avrupa'da bazı üniversitelerle bu konuda anlaşmalarımızı yapıyoruz. Öğrencilerimiz yaz stajlarını Avrupa'daki anlaşmalı üniversitelerde yapabilecekler" diyerek üniversite ile ilgili birçok yeni gelişmeyi öğrencilerle paylaştı. Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarsılmaz ile Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Hüseyin Yılmaz da birer konuşma yaparak öğrencilere meslek yaşamlarında başarı dilediler. Konuşmaların ardından Şifa Üniversitesi birinci sınıf öğrencilerine törenle beyaz önlükleri giydirildi. Sevgili okurlarım, hepinize sağlıklı günler dilerim.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hülya Dinçel: Şifa'da, beyaz önlük heyecanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN