Sağlıkta dev adım

Giriş Tarihi: 27.3.2014

Türkiye'nin kamudaki ilk ileri teknik ünitesi 'Kapsamlı Onkoloji Merkezi, Radyoterapi Kliniği' yarın saat 12.30'da Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi'nde açılıyor

Sağlıkta en modern teknik ve yöntemlerle dünya standartlarını sunan Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi, kanser tedavisinde kamuda en gelişmiş sistemin kullanıldığı yenilenmiş "Kapsamlı Onkoloji Merkezi, Radyoterapi Kliniği"ni yarın saat 12.30'da düzenlenecek törenle hizmete açacak. Yurtdışında onkoloji alanında öncü merkezlerde kullanılan, ülkemizde ise İstanbul'daki birkaç özel kuruluş dışında sağlık kurumlarında bulunmayan "TrueBeam STx Sistemi"nin kurulduğu Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi, Kalkınma Bakanlığı'nın "Kapsamlı Onkoloji Merkezi (KOM) Radyoterapi Teknolojik Yenileme Projesi" çerçevesinde Türkiye'deki kamu hastanelerinde bir ilke imza atarak pilot uygulama merkezi oldu.

KONFOR ÖN PLANDA

TrueBeam STx cihazı sayesinde, üç boyutlu ileri görüntüleme imkanı ile kanser tedavisinde sağlıklı dokular en üst düzeyde korunabilecek, tedavi uygulama ve hareket yönetimi unsurları sorunsuzca gerçekleştirilebilecek, yüksek hız ve hassasiyet ile hasta konforu en üst seviyeye taşınacak. Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Füzün başta olmak üzere DEÜ Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Refik Mas ve DEÜ Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Fadime Akman'ın öncülüğünde kurulan yeni sistem; Ege Bölgesi'ndeki hastaların en modern tekniklerden yararlanma konusundaki mağduriyetini giderecek. Radyasyon Onkolojisi alanında deneyimli insan gücü ile önemli bir potansiyele sahip olan Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi, proje kapsamında devlet üniversiteleri içerisinde lokomotif ve referans merkez olacak.

TEDAVİ ZAMANI KISALACAK

1991 yılında en modern tekniklerle kurulan DEÜ Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı'nın, 2003'te son sistem cihazlarla yenilendiğini, kaliteyi her zaman en üst seviyede tuttuklarını belirten Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Fadime Akman, şöyle konuştu; "Sahip olduğumuz TrueBeam STx, sağlıklı dokuları göz önünde bulundurarak; görüntüleme, tedavi uygulama ve hareket yönetimi unsurlarını sorunsuzca, yüksek hız ve hassasiyet ile birleştiren bir sistem. Bu yüksek doz hızı, keskinliği ve hassas görüntü rehberliği sayesinde; karmaşık bir radyocerrahide genellikle 30-60 dakika süren tedaviler, yeni sistemde sadece 5-20 dakika gibi kısa sürelerde tamamlanarak hasta ve tümörün hareketinden daha az etkilenmektedir. İleri teknoloji eksternal radyoterapi sistemine entegre olabilen üç boyutlu brakiterapinin de katkısıyla en güncel, ileri konformal tedavi olanakları kurumumuza kazandırılmıştır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sağlıkta dev adım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN