Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bilimin yeni üssü

Uluslararası Teorik Fizik Merkezi'nin ikinci şubesi İzmir'de açılacak. Açılışının 5 Mayıs'ta olacağı ICTP-ECAR'a, farklı ülkelerden seçkin bilim insanları katılacak

Giriş Tarihi: 11.4.2014
Nükleer Fizik Alanı'nda Nobel Ödülü alan ilk Müslüman olan Prof. Dr Muhammed Abdus Salam tarafından 1964 yılında kurulan Uluslararası Teorik Fizik Merkezi'nin (ICTP), dünyadaki 2. şubesi İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü'nde (İYTE) açılacak. İYTE ve ICTP işbirliği sonucu ortaya çıkan ICTP-ECAR, Ortadoğu, Balkanlar, Orta Asya ve Kafkasya coğrafyasına hitap edecek. Türkiye'nin, bölgenin lider ülkesi olduğunu vurgulayan İYTE Rektörü Prof. Dr. Mustafa Güden, "Türkiye ve İzmir, açılacak merkez sayesinde çevre ülkelerdeki bilim insanları için çekim merkezi haline gelecek. Ayrıca beyin göçünün de önüne geçilmesinde önemli bir adım atılmış olacak" dedi. İYTE Kampüsü'nde hizmete girecek olan ICTP-ECAR, dünya tarafından tanınmış ve saygınlığı kabul edilmiş bilim insanları tarafından yönetilecek. ICTPECAR Uluslararası Bilim ve Araştırma Merkezi'ni Nobel Ödüllü ünlü Alman Fizikçi Prof. Dr Klaus Von Klitzing, CERN daimi üyesi Prof Dr. Ignatios Antoniadis, dünyanın en saygın üniversitelerinden gelecek olan bilim insanları arasında en çok dikkat çeken isimler olarak yer alıyor.

YÜKSEK KALİTEDE BİLİM

ICTP-ECAR'ın dünyaca ünlü bilim insanlarını ağırlayacağını vurgulayan İYTE Rektörü Prof. Dr. Mustafa Güden, "Bu merkez sayesinde, büyük konferanslar artık İzmir'de yapılacak. Bilim adına önemli çalışmalar yapılacak. Önemli bilim insanlarına ulaşmak çok zor ve çok maliyetli. Böylesine prestijli bir merkeze sahip olmamız demek, Nobel Ödülü'ne sahip bilim insanlarını bile kolaylıkla ağırlayacağımız anlamına geliyor. Konferanslara, araştırmalara katılan bilim insanlarını ağırlamak için belli bir fon oluşturulacak. 3. dünya ülkelerinden gelen bilim insanlarından ücret talep edilmesini fondan karşılayacağız. Üniversite olarak biz bu organizasyonun beyin takımı olduk. Burada ilgi alanımız enerji olacak" dedi. Açılışı 5 Mayıs'ta yapılacak olan ICTP-ECAR'ın ilk konferansı 6-7 Mayıs günlerinde yapılacak. Farklı ülkelerden seçkin bilim insanlarının katılacağı konferansta, konuşmacılar kendi uzmanlık alanları ile ilgili genel bilimsel konuşmalar yapacak.

ICTP NEDİR?
Nobel ödülü alan ilk Müslüman bilim insanı Abdus Salam tarafından 1964 yılında kurulan ICTP'nin en temel amacı, dünyanın en önemli bilim insanlarının gelişmekte olan ülkelerin gelecek vaat eden öğrencilerine ders vermelerini sağlamak. UNESCO, IAEA ve İtalya'nın sürekli finansmanı ile işleyen, uluslararası nitelikte, saygın bir araştırma ve eğitim kurumu olan ICTP, özellikle gelişmekte olan ülkelerin bilim insanlarının eğitimine, etkileşimine ve bilimsel gelişimine katkıda bulunacak faaliyetler düzenliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bilimin yeni üssü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN