Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kooperatiflere sürekli destek

Büyükşehir Başkanı Aziz Kocaoğlu, tarım ve hayvancılığın gelişmesi için çabalarını artıracaklarını söyledi

Giriş Tarihi: 14.4.2014
Büyükşehir Belediyesi'nin Kiraz'daki İğdeli ve Çevre Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ile yapacağı peynir alımı protokolü imza töreninde konuşan Başkan Aziz Kocaoğlu, "Tarım ve hayvancılık kooperatiflerinin kendi ayakları üzerinde durarak ve pazarda rekabet ederek marka olmalarını sağlamak istiyoruz" dedi. İzmir'de yaşayan 4 milyon insanın lokmasını büyütmek amacıyla bilimsel verilerden yararlandıklarını söyleyen Kocaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Büyükşehir Belediyesi sınırlarına 9 ilçe daha bağlandı. Bunlardan Kiraz, Kınık, Ödemiş ve Karaburun'u kalkınmaya en ihtiyaçlı olan ilçeler olduğunu belirledik. Bu ilçelerimizi de diğer ilçelerimizin düzeyine çıkarmayı hedefliyoruz. Bunun için gereken her türlü işbirliğini yapma konusunda hem belediye başkanlarımız, yerel yöneticilerimiz, muhtarlarımız ve kooperatiflerle birlikte yürümek istiyoruz."

ÇITAYI YÜKSELTTİK
Başkan Kocaoğlu, çıtayı yükselttiklerini ve dar gelirli ailelere verilen yardım paketlerinin içine kooperatiflerden aldıkları ürünleri koyarak miktarı ve desteği artıracaklarını kaydetti. Kocaoğlu, kooperatiflerin büyümesi, gelişmesi, yatırım yapması, pazarlama olanaklarını geliştirmesi ve ayağa kalkması için desteklerinin aralıksız ve olanaklar ölçüsünde artarak süreceğini vurguladı.

Çamur kurutma tesisi her yıl 1500 ağacı kurtaracak
İzmir Büyükşehir Belediyesi, atık su arıtma tesislerinden çıkan çamuru güneş enerjisiyle kurutabilmek için Menderes'e yaklaşık 2 milyon liralık "Solar Çamur Kurutma Tesisi" kuruyor. Ağustos ayında hizmete girecek tesisin benzerlerini Bayındır, Torbalı, Ayrancılar, Özdere, Doğanbey, Urla, Aliağa, Kemalpaşa ve Menemen olmak üzere 9 bölgede daha kuracak. Solar çamur kurutma yöntemiyle yılda 1500 adet ağaç doğaya kazandırılmış olacak. Büyükşehir şirketlerinden İZSU Genel Müdürlüğü, tesisi kuracak firma olan Arbiogaz Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet İzolluoğlu ile sözleşme imzaladı. Sözleşmeye İZSU adına Genel Müdür Ahmet Alpaslan imza attı. İZSU yetkilileri, sistemin Ağustos ayında devreye girmesiyle, günde yaklaşık 90 ton çamurun kurutulacağını belirtti, şu bilgileri verdi: "Böylece, bu tesislerde günlük olarak oluşacağı tahmin edilen yüzde 20 katı madde içeriğindeki çamur, yüzde 80 kuru madde içeriğine getirilecek ve nakliyeden yılda yaklaşık 1 milyon lira tasarruf edilecek. Solar kurutma yöntemi ile elde edilen elektrik enerjisi ve fosil yakıt kullanımını engelleyen nakliye tasarrufu, yıllık 1000 ton karbondioksitin atmosfere salınımının engellenmesi anlamına da geliyor. Bu da yılda 1500 adet ağacın kazandırılması demek."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kooperatiflere sürekli destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN