Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vapurda yeni bir kriz

3 aydır sefere çıkamayan Çakabey'le ilgili tartışmalar sürerken, yeni bir kriz ortaya çıktı. Gemilerin arızalanması halinde, onarımın yapılacağı tersane için daha yer bile bulunamadı

Giriş Tarihi: 1.5.2014
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Yalova'da yaptırdığı ve şubat ayında İzmir'e getirttiği Çakabey yolcu vapuru, yaklaşık 3 aydır sefere çıkamazken, şimdi de tersane krizi ortaya çıktı. 15 yolcu vapurundan oluşacak filonun ikinci gemisi 9 Eylül'ün de imalatı tamamlandı, ancak bu gemilerin bakım ve onarımlarının yapılacağı tersane için 3 yıldır daha bir çivi dahi çakılamadı.

SÜREÇ 2011'DE BAŞLADI

2011 yılında ilk vapur ihalesine çıkılırken, gemilerin gövdelerinin karbon kompozitten olması büyük tartışma yarattı. Büyükşehir belediyesi bir yandan 15 vapur alımına ilişkin ihale sürecini yürütürken, diğer yandan da gemilerin arıza yapması durumunda tamiri için özel bir tersane kurmayı planladı. 2012'de ikinci kez yapılan ihaleyi Özata Tersanecilik aldı. Fakat aradan geçen 3 yılda tersane için bir yer bulunamadı. Teslimatı yapılan ve önümüzdeki günlerde İç Körfez'de hizmet vermeye başlayacak olan özel donanımlı gemilerin arıza yapması durumunda nerede tamir edileceği ise merak konusu oldu. Büyükşehir yetkilileri ise gecikmenin yer bulamamaktan kaynaklandığını söyledi. Yetkililer, tersane inşasının gemilerin yapımı ile eş zamanlı olarak ilerlemesinin öngörüldüğünü söyledi, "Ancak, gemilerin imalatına başlanmasına rağmen tersane için uygun yer bulunamadı. Son olarak Mordoğan'da balıkçı barınağının olduğu alanda bir yer bulundu. Söz konusu alanla ilgili İzmir Liman Başkanlığı da uygunluk görüşü verdi. Alanın Büyükşehir Belediyesi'ne tahsisi için bürokratik işlemlere önümüzdeki günlerde başlanacak" dedi.

ŞİMDİ NE OLACAK?
Öncelikle Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan uygunluk için görüş istenecek. Tarım Bakanlığı'nın yanı sıra DLH ve Maliye Bakanlığı'nın da onayının alınması gerekecek. İlgili bakanlıklardan olumlu görüş gelmesi halinde, Büyükşehir Belediyesi, mülkiyeti maliye hazinesine ait alanın kendisine tahsisi için işlem başlatacak. Tüm bu izinler alındıktan sonra tersane için önce proje, ardından yapım ihalesine çıkılacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vapurda yeni bir kriz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN