Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İzmir Kitap Fuarı'na yakışmayan görüntü

İzmir polisi ihbar üzerine Kültürpark 19. İzmir Kitap Fuarı'ndaki stantlara baskın düzenledi. Yapılan operasyonda 825 adet bandrolsüz, 912 adet de şüpheli bandrollü kitap ele geçirildi

Giriş Tarihi: 2.5.2014
Güvenlik Şube Müdürlüğü Fikri ve Mülkiyet Hakları Büro Amirliği ekipleri, yaptıkları çalışmalar sonucu TÜYAP tarafından 19-27 Nisan günleri arasında bu yıl 19'uncusu düzenlenen İzmir Kitap Fuarı'nda bandrolsüz ve başka kitaplara ait bandrollerin yapıştırıldığı kitapların satışının yapıldığı bilgisini aldı. Yapılan araştırmalar sonucu ekipler takibe aldıkları yayınevlerine şok baskınlar yaptı. 4 ayrı yayınevinde bandrolsüz 825 adet ve daha ucuz kitaplara ait bandrollerin yapıştırıldığı 912 adet kitabın bu şekilde satışa sunulduğu tespit edildi. Baskınlarda toplam 1737 kitaba el konulurken yayınevlerinin standlarında görevli 4 kişinin ifadesi alındı. İfade veren 4 kişi suçlamaları kabul etmezken, ifadeleri alındıktan sonra serbest kaldı.

"AZALMA YAŞANDI"
Yayınevi sahiplerinin daha sonra savcı tarafından ifade için çağrılacağını belirten Güvenlik Şube Müdürlüğü Fikri ve Mülkiyet Hakları Büro Amirliği ekipleri, "Yayınevleri basacakları kitaplar için Kültür Bakanlığı'ndan bandrol alır. Bazı yayınevleri düşük fiyattaki kitabın bandrolünü yüksek fiyattaki kitaplara yapıştırıyor. Böylece vergi kaçırıyor veya hak sahiplerine 'kitabın az sattı' diyerek ona göre ödeme yapıyor. Ancak bizim özel şifre ile girdiğimiz Kültür Bakanlığı'nın sorgulama biriminde hangi bandrolün hangi kitaba ait olduğunu tespit edebiliyoruz. Tespit ettiklerimiz hakkında 'usulsüz bandrollü kitap satmaktan' işlem yapıyoruz. Korsan yayınlarla mücadelemiz devam ediyor. Geçtiğimiz yıllara oranla korsan kitap oranında gözle görülür bir azalma var" dedi. Fikir ve Sanat Eserleri Kanu'nun 81. Maddesi'ne göre usulsüz bandrollü kitap satanlar, 2 ile 4 yıl hapis cezasına çaptırılır. Hapis cezasının yanı sıra usulsüz bandrollü kitap satarak haksız kazanç sağlayan kişilere aynı zamanda 50 bin ile 150 bin lira para cezası verilir.

ANNELER OKUMAYI ÇOK SEVDİ

Cafer Sadık Abalıoğlu Eğitim ve Kültür Vakfı'nın 17 Şubat -10 Nisan günleri arasında uygulamış olduğu, 'Haydi Anne Sen de Oku!' isimli kadınlar arası kitap okuma yarışmasının ödül töreni yapıldı. Kadınlar, yarışma süresince, okumak istedikleri kitapları vakıf kütüphanesinden seçerek, evlerinde veya kütüphanede okuma fırsatı buldu. Yarışmacılardan Nazlı Irmak, 6.297 sayfa okuyup 20 adet kitabı tamamlayarak, birincilik ödülünü almaya hak kazandı. Ödülünü alırken duygu ve düşünceleri paylaşan Irmak, kitap okumayı çok sevdiğini, bu alışkanlığını çocuklarına da geçirmek istediğini söyledi. Anneler, bu proje ile 2 ay boyunca vakıf kütüphanesinden toplam 15.326 sayfadan oluşan 58 adet kitap okudu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir Kitap Fuarı'na yakışmayan görüntü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN