"Bayındır'ın çiçeği Avrupa'ya açılacak"

Giriş Tarihi: 3.5.2014

17. Bayındır Çiçek Festivali açılışına katılan Başkan Kocaoğlu, sergilenen çiçeklerin Avrupa'ya ihraç edilmesini sağlamak istediklerini söyledi, "Önümüzdeki hedefimiz bu olmalıdır" dedi

17. Bayındır Çiçek Festivali Bayındır Çiçek Festivali Menderes Caddesi'nde gerçekleşen korteji yürüyüşle başladı. Bando eşliğinde festivali gelenlere karanfil atıldı. Korteje ve törene CHP İzmir milletvekilleri Alaattin Yüksel, Mustafa Moroğlu, Hülya Güven, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Bayındır Belediye Ufuk Sesli, Bayındır Kaymakamı Mehmet Makas, Karşıyaka, Bornova, Buca Urla, Tire ilçe belediye başkanları ve Bayındırlılar katıldı. Açılışta konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 10 yıldır benimsedikleri ve Türkiye'de ilk kez bu adla uygulamaya soktukları yerelde kalkınma hedefiyle Bayındır'daki çiçek üreticisini desteklerini belirtti, "Anlaşmalı üretim modeliyle üreticinin önünü açtık. Bayındır ve Urla Bademler'de dikme çiçek, Ödemiş Bademli'de fidan, Tire'de süt projeleriyle, arazi yollarıyla, toprak labarotuvarıyla, organik tarım uygulamaları ve pazarlarıyla Havza'da yerelde kalkınmaya ivme kazandırdık" dedi.

'ÇİÇEK PAZARLANMALI'
Bayındır Çiçek Kooperatifi'nin son 10 yılda sıçrama yaptığını ancak bunun yeterli olmadığını kaydeden Kocaoğlu, "Belli iller İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden sonra çiçek almaya başladılar. Umuyorum ki bu alımlar devam eder. Bayındır çiçek üreticisine destek sürer. Bunun bir aşaması daha var. Tüm tarım kooperatifleri birleşerek, mutlaka çiçeği pazarlamalı. Önemli olan bunların yurtdışında Avrupa'da pazarlanmasıdır. Önümüzdeki hedef mutlaka bu olmalıdır. Bunu, kooperatifler ilçe belediyeleri, Büyükşehir Belediyesi ile ticaret odalarıyla, İzmir Ticaret Borsası ile birlikte yürütmemiz gerekmektedir" diye konuştu. Bayındır Belediye Başkanı Ufuk Sesli ise, Bayındır'da üretilen çiçeklerin ülkenin dört bir yana dağıldığını söyledi. Kocaoğlu'na teşekkür eden Sesli, "Çiçeklerimizin Türkiye'nin tüm şehirlerine ve evlerine girmesini istiyoruz. Bayındır'da 330 çiçek ve süs bitkisi, 35 milyon adet üretim ve 2 bin kişilik istihdam var"dedi. Bayındır Çiçek Üreticileri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Ersun Sümerkan ise, "Çiçek üretimi her geçen gün gelişim sağlıyor Birkaç kişi ile başlayan sektör 600 firmanın üzerine çıktı. Bu gelişmeye katkı koyan, son yıllarda çok hızlandıran, hem teknik hem adet ve çeşitle üretimde bizlere destek veren Türkiye ilk kez bir sistemi uygulayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'na çiçekliler adına çok teşekkür ederim" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Bayındır'ın çiçeği Avrupa'ya açılacak"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN