ÖZGÜR KAYNAR: Yazıyorum, belki duyarsınız diye!

Giriş Tarihi: 3.5.2014
Otoyollarda sanki hız sınırı yokmuş gibi bir anlayış türedi. Radar kontrolüne benzer uygulama olmadığından mı nedir, yarış pistinden pek farkı kalmadı. Hız sınırları zorlanan otomobillerin iyi ki kanadı yok, yoksa havalanmaları işten değil!

TIKLIM TIKLIM YOL
İzmir'de ulaşımın yükünü çeken Çevreyolu'nda ise durum daha da vahim. Trafiğin her geçen gün arttığı, sabah ve akşam saatlerinde neredeyse tıklım tıklım dolan bu yoldaki araç yoğunluğuna bir de hız tacizi eklenince, nefesler tutularak seyahat ediliyor, adım başı kaza tehlikesi yaşanıyor. 90 kilometrenin üzerine çıkılmaması gereken Bayraklı Tünelleri'nde bile son sürat gidiliyor. Hatta bu tünellerde yarışmayı alışkanlık haline getiren, yasak olmasına rağmen takılan ralli egzozlarının çıkardığı gürültüden ilkel bir haz duyanlar dahi var. Ne demek istediğimi, kameralardan burayı sürekli kontrol eden Karayolları görevlileri en iyi anlar herhalde!

KONTROL NEREDE?
Kendilerini durduramayan hız tutkunu bu kişilere ne zaman 'Dur' denilecek, otoyollarda da kuralların olduğu acaba hatırlatılacak mı! Güvenli seyahat ortamının sağlanması için daha sık ve etkili kontrol yapılması gerekmiyor mu! Yarış pistine çevrilen İzmir Çevreyolu'nda hız tacizi bitmedikçe, can güvenliği sağlanmadıkça, kural tanımazlara hadleri bildirilmedikçe bu satırları yazmaya devam edeceğim. İşte bir kez daha yazıyorum, belki duyulur, belki insan hayatının önemi hatırlanır da önlem alınır diye! Yazmakla da kalmayacağım. Fahri trafik müfettişi gibi plaka alıp 155'e bildiriyorum. Sağolsun görevliler her defasında nezaketle ilgileniyor, "En yakındaki ekiplerimize hemen bildiriyoruz" diyor. Bir şey değişir mi değişmez mi, yolları maganda meydanına çevirip, kendilerinin ve başkalarının canları hiçe sayanlara Türkiye'nin bir kurallar ülkesi olduğu gösterilir mi gösterilmez mi bilemem!.. Ben en azından vatandaşlık görevimi yapıp ihbarda bulunuyorum, gerisi görevlilerimizin görev sorumluluğuna ve kamu vicdanı hassasiyetlerine kalmış. Dilerim trafik kuralları kağıt üzerinde kalmaya devam etmez, birileri egolarını tatmin edecek diye gaza basıp başkalarının canını daha fazla yakmaz. Aslında hepimizin ortak sorumluluğu ve sorunu olan bu konuya herkes alakadar olsa eminim sonuç da farklı olur. Neyse ben bu köşeden yazmaya, 155'i arayıp yanlışları ihbar etmeye devam edeceğim. Dedim ya, belki duyulur, belki kulağa küpe olur diye...

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ÖZGÜR KAYNAR: Yazıyorum, belki duyarsınız diye!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN