Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Müjde İle geldİ

AK Parti Milletvekili Binali Yıldırım, İzmir'e gelir gelmez Kemalpaşa'da doludan zarar gören kiraz üreticileriyle bir araya geldi, "Kredi borçlarınızı ertelemek için süreci başlattık" dedi

Giriş Tarihi: 4.5.2014
Çeşitli toplantılara katılmak üzere dün İzmir'e gelen AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım'ın ilk durağı Kemalpaşa ilçesinde doludan zarar gören kiraz üreticileri oldu. Çok ciddi ve ağır zarar gören çiftçilere Yıldırım, borçların erteleneceği müjdesini verdi. Yıldırım, Bakanlar Kurulu kararı çıkarılarak, çiftçilerin Ziraat Bankası'na olan kredi borçlarının erteleneceğini açıkladı. Çiftçilerin benzer afetlere karşı bir an önce önlem alması gerektiğini kaydeden Yıldırım, afetlerden zarar gelse de, zararlarının karşılanabilmesi için TARSİM sigortası yaptırmaları gerektiğini anlattı.

TALEPLERİNİ DİNLEDİ, BİLGİ ALDI
Kemalpaşa'nın Ören Mahallesi'nde meydandaki kahvehanede üreticilerle bir araya gelen Binali Yıldırım, kiraz ve meyve bahçelerinde doludan oluşan zararla ilgili üreticilerden bilgi aldı. Üreticilerinin sorunlarını ve taleplerini dinleyen Yıldırım'a AK Parti İzmir Milletvekilleri Hamza Dağ, İlknur Denizli, Aydın Şengül, Ali Aşlık, Hamza Dağ'ın yanı sıra AK Parti İzmir İl Başkanı Ömer Cihat Akay da eşlik etti. Toplantıda Yıldırım'a ve beraberindekilere doludan zarar görmeden önce yetişen kirazlar ikram edildi. Yıldırım, yapılan çalışmalar ışığında Bakanlar Kurulu kararı çıkarılarak, borçların erteleneceğini açıkladı, şunları söyledi: "Öncelikle mala gelsin, giden mal gelir, can geri gelmez ama mal da canın yongasıdır. Bölgede ekonomik, kısmı hasarlarla da kalite kaybı söz konusu. İş olduktan sonra konuşan çok olur. 'Şöyle yapsaydın da böyle olmasaydı' diyen çok olur. Onlarla vakit geçirmeye luzüm yok. TARSİM sigortası olan 450 civarındaki çiftçinin zararı zaten karşılanıyor. Kalan 2500-3000 hak sahibinin ise sigortası yok. Bizim yapacağımız iş sigortası olmayan çiftçilerin borçların kısa sürede ertelenmesidir. Elimizdeki imkan budur. Banka kredi borçlarının ertelenmesi için Bakanlar Kurulu kararı gerekiyor. Süreci başlattık. Arkadaşlarımızla takip edip, önümüzdeki günlerde ya haftalarda bu kararnemeyi çıkaracağız. Borçları bir nebze hafifletmek, ötelemek ilk yapacağımız iştir. Acil tedbir, erteleme kararıdır, bunun çalışmaları başladı."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Müjde İle geldİ
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN