Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu uyarılara kulak verelim

Çocuk Polisi, yavrularımızı tehlikelerden korumak için sosyal medyada eğitimlere başladı. Aileleri de ilgilendiren paylaşımlarda çok yararlı bilgi veriliyor, uyarılar yapılıyor

Giriş Tarihi: 5.5.2014
Türkiye' de olduğu gibi Ege Bölgesi'nde de son günlerde kayıp çocuk vakaları sıklıkla yaşanmaya başlandı. Bir çok olayın da ölümle sonuçlanması kayıp çocukları yeniden gündeme getirirken, İzmir Emniyet Müdürlüğü de çocuklarla ilgili örnek bir projeye imza attı. Son yıllarda internetin yaygınlaşması ve çocukların sosyal medya araçlarını etkili bir şeklide kullanmalarını göz önünde bulunduran İzmir polisi ilk kez sosyal medya açılımı yaptı. Çocuklar arasında da yaygın şekilde kullanılan sosyal paylaşım siteleri Facebook ve Twitter'da resmi hesap açan Çocuk Şube Müdürlüğü, buradan küçük internet kullanıcılarına uyarılarda bulunuyor. Sosyal paylaşım siteleri aracılığıyla ihbarlar da alan çocuk polisi, interneti artık etkin olarak kullanıyor.

DİKKAT TEHLİKEDESİNİZ

5 aylık süreçte İzmir Çocuk Şube Müdürlüğü adlı Facebook hesabını şimdiden 300'e yakın kişi beğendi. @CocukSube adlı Twitter hesabının takipçileri de her geçen gün artıyor. Çocuk polisi sosyal paylaşım siteleri aracılığıyla küçüklerin güvenliği için çeşitli paylaşımlarda ve uyarılarda bulunuyor, bu hesaplar ile ihbarlar alıyor, Facebook hesabından düzenlenen seminerlerle ilgili fotoğraf paylaşımı da yapıyor. Çocuk polisinin minik internet kullanıcılarına Facebook aracılığıyla yaptığı duyurulardan bazıları şöyle:
İnanmadan önce araştırın. Hiçbir dernek, okul, banka, asker, polis internet veya telefon aracılığ��yla senden ve ailenden size özel bilgi, belge, banka hesap numarası, şifresi ve para istemez.
İnternette geçirdiğiniz süreleri kontrol etmelisiniz, uzun süreler geçirmeyiniz.
Dikkat tehlikedesiniz. İyi ve nazik kullanıcı olun. Şaka yapmak amacıyla dahi olsa tehdit edici, hakaret, argo, kötü ve kaba sözlerle hitap etmemelisiniz. Size yapılmasını istemediğinizi başkalarına da yapmayınız.
Unutmayın ki karne, eğitim dönemi içerisinde sergilediğiniz performansın değerlendirilmesidir. Asla kişiliğinizin, davranışlarınızın, zekanızın veya potansiyelinizin bir göstergesi değildir.

HAK ARAMA

Facebook'ta mağdur oldunuz. Hakkınızı nasıl ararsınız? Pek çok iletişim ve paylaşım aracını bir arada sunan Facebook'un ülkemizdeki popülerliği oldukça yüksek. Facebook'un gördüğü bu ilgi pek çok sorunu da beraberinde getiriyor. İnsanlar artık bazı husumetlerini sanal dünyada dile getiriyorlar. Facebook'ta de hesapları veya şifreleri başkalarınca ele geçirilenler, hakarete uğrayanlar, insanların arasına çıkamaz olduğunu söyleyenler, haklarının ihlal edildiğini düşünenler, sahtekarlığa uğrayanlar azımsanacak rakamlarda değil. Sorun yaşamamak için interneti bilinçli kullanmak, her yazılana itibar etmemek, kişisel bilgileri ve parolaları paylaşmamak gibi basit önlemler önemli. Yine de bir sayfadan ya da paylaşımdan rahatsız oluyorsanız kendi profilinizde onu engelleyebilirsiniz. Tamamen kaldırmak için bulunduğu sayfayı şikayet edebilirsiniz.
13 yaş altında olan bir yakınınız, öğrenciniz, çocuğunuz ya da zarar göreceğini düşündüğünüz kişiye ait profili şikayet etmek için: http://www.facebook.com/help/contact. php?show_form=underage
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu uyarılara kulak verelim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN