Paterson, yargı kararını bekliyor

Bornova'daki Paterson Köşkü'nün restorasyonu, kurumlar arasındaki çekişmeler yüzünden tam bir yılan hikayesine döndü. Restorasyonun başlayıp başlamayacağı mahkemenin vereceği karara bağlı

Giriş Tarihi: 6.5.2014
İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 10 yıldır restorasyonuna bir türlü başlanamayan Bornova'daki Paterson Köşkü, şimdi de mahkemelik oldu. Bakanlığa yönelik 2 dava açan Büyükşehir Belediyesi birini kazandı, ikincisi devam ediyor. Tarihi Köşk, restore edilmesi için, zamanın Kültür Bakanı Ertuğrul Günay tarafından 25 yıllığına İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne tahsis edildi. Büyükşehir çalışmalara başlayabilmek için roleve ve restorasyon projeleri için ihaleye çıktı. Bu arada Bakanlıkla imzalanan protokol uyarınca tarihi köşk restore edildikten sonra gençlik merkezi olarak kullanılacak, bir bölümü de Attila İlhan müzesi olarak ayrılacaktı. Ancak bu sırada Müzeler Genel Müdürlüğü, Büyükşehir'le imzaladığı protokolü iptal etti. Yeniden görüşmeler yapıldı ve anlaşmaya varıldı. Bu arada kabinede değişiklik oldu, Günay'ın yerine Ömer Çelik geldi. Bakanlık, Büyükşehir'e 25 yıllığına yaptığı tahsisi kaldırdı. Bunun üzerine Büyükşehir önce protokolün, ardından da tahsisin iptaline ilişkin bakanlığın yaptığı işlemlerin iptali istemiyle 2 ayrı mahkemeye dava açtı. İzmir 2. İdare Mahkemesine açılan ilk davada mahkeme, Bakanlığın protokolü iptal etmesinin hukuka aykırı olduğuna hükmetti. Tahsis iptaline karşı İzmir 3. İdare Mahkemesinde açılan dava devam ediyor. Eğer bu davada da mahkeme Büyükşehir lehine karar verirse, ihale şartnamesi hazır olan tarihi köşk için restorasyon ihalesine çıkılacak ve çalışmalara başlanacak. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu "İptal işlemlerine karşı açtığımız davalardan birincisini kazandık. Şimdi ikinci kararı bekliyoruz. Karar lehimize çıkarsa çalışmalara hemen başlayacağız" dedi.

GENÇLER SEVİNECEK
İngiliz bir tacir tarafından 150 yıl önce inşa ettirilen İzmir'in tarihi binası 38 odalı Peterson Köşkü restore edildikten sonra iki amacı hizmet edecek. İzmir'in Menemen ilçesinde dünyaya gelen Attila İlhan'ın adını müzede yaşatmak isteyen bakanlık, köşkün bazı odalarını Attila İlhan Edebiyat Müzesi için ayıracak. Burada İlhan'a ait eserler, eşyalar ve objeler sergilenecek. Köşk, aynı zamanda gençlere de hizmet verecek. Ayrıca tiyatro, söyleşi gibi etkinlikler de düzenlenebilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paterson, yargı kararını bekliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN