Türkiye'nin en iyi haber sitesi

100 genç aranıyor

İzmir Bağyurdu OSB'de kurulacak fabrikalarda istihdam edilmek üzere, Mesleki Eğitim Merkezi kuruluyor. Merkezde, ilk etapta 100 genç eğitilecek, iş ve aş sahibi yapılacak

Giriş Tarihi: 7.5.2014
Kemalpaşa Bağyurdu'nda kurulan Organize Sanayi Bölgesi'nde bir yandan yatırımlar yapılırken, bir yandan da nitelikli ara eleman yetiştirmek için kollar sıvandı. Bu kapsamda, otomotiv yan sanayi firmalarının ağırlıkta olduğu ve tamamlandığında 100 fabrikada 10 bin kişinin çalışacağı OSB'nin yönetimi, örnek bir eğitim projesine imza attı. OSB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fahrettin Selçik, yıl sonuna kadar 10 fabrikanın bacasının tüteceğini açıkladı, "Burada bir Mesleki Eğitim Merkezi kuracağız. Merkezde meslek lisesi ve meslek yüksekokul mezunu 100 gencimize eğitim vererek iş ve aş sahibi yapacağız. Bununla sanayicimize de nitelikli ara eleman yetiştirme yolunda ilk adımı atacağız" dedi. Türkiye'de sanayicinin en büyük sorununun nitelikli işgücü olduğunu, birçok sanayicinin ara eleman bulmakta zorlandığını ifade eden Selçik, projeye başlamadan önce, sanayiciler arasında bir anket yaptırdıklarını ve hangi konularda eğitimli işgücüne ihtiyaçları olduğunu belirlediklerini söyledi, şöyle dedi: "Yönetim olarak en önemli kaynağın insan olduğuna, insanımızın sürekli geliştirilmesine ve eğitim ateşinin hiç sönmemesi gerektiğine inanıyoruz. Bu inançla anketin ardından bölgemizde mesleki teknik eğitim merkezi kurulması için çalışmaya başladık. 12 ay sürecek olan projemizin toplam bütçesi 1 milyon 200 bin lira. Bunun 705 bin lirasını İZKA hibe olarak karşılayacak."

PAYDAŞLAR PROJEYİ DESTEKLİYOR
18-30 yaş arası 100 öğrencinin 4 ay süren bir eğitim alacağını ifade eden Selçik, "Proje ile piyasanın talebi doğrultusunda işsizler meslek sahibi olacaklar. Bunun için bölgemizde 700 metrekarelik bir binada gençlerin, her türlü sosyal ihtiyacı karşılanacak. Yol ve yemek imkanlarından yararlanacaklar. Talaşlı imalat, saç işleme, kaynak, hidrolik-pnömatik ve elektrik uygulama atölyeleri kuracağız. Buradan gençler CNS operatörü, CNC programcısı, metal saç işlemeci, işletme elektrik bakımcısı, hidrolik-pnömatikçi olarak sertifikalarını alacaklar. Projeyi Ege Üniversitesi Meslek Yüksek okulu danışmanlığında gerçekleştiriyoruz. Ayrıca EGEKOBİDER, Çınarlı Meslek Lisesi, Faruk Argüden Mesleki Eğitim Merkezi ortaklığında hayata geçireceğiz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
100 genç aranıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN