Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İnovatif çalışmalar İzmir'den yayılacak

Giriş Tarihi: 7.5.2014

Türkiye İnovasyon Haftası, bu yıl İzmir'den Anadolu'ya açılacak. TİM Başkanı Büyükekşi, "Türkiye, 2023 yılı ihracat hedeflerine inovasyon ile ulaşacak" dedi

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından, inovatif çalışmaların ihracatla buluşması amacıyla 3. kez düzenlenen Türkiye İnovasyon Haftası, bu yıl 29-30 Mayıs günlerinde İzmir'den Anadolu'ya açılacak. Bu kapsamda TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi'nin katılımıyla İzmir Swissotel'de tanıtım toplantısı düzenlendi. Büyükekşi, ülkemizin bir kilo ihracat karşılığında 1 dolar 58 cent elde ederken, Güney Kore'nin yaklaşık 3 dolar kazandığını söyledi. Büyükekşi, 2023 hedefi için Türkiye'nin ihracatta bu katma değer artışını sağlamak zorunda olduğunun altını çizdi, "Türkiye'nin dış ticaret açığı yok, inovasyon açığı var" dedi. Geçtiğimiz yıl Türkiye'nin 98 milyon ton mal ihracatı karşılığı 145 milyar dolarlık gelir elde ettiğine işaret eden TİM Başkanı Büyükekşi, "Yapılan her bir kilo ihracat karşılığında 1 dolar 58 cent kazandık. Küresel inovasyon listesinde ilk sırada yer alan İsviçre yaptığı her bir kilo ihracat başına 4 dolar 20 centelde ediyor. Türkiye şayet Güney Kore gibi, 98 milyar kilo ürünü 3 dolardan ihraç etmiş olsaydı karşılığında 294 milyar dolar kazanacaktı. Dolayısıyla 2023 yılı 500 milyar dolar ihracat hedefimize ulaşmak için ihraç ettiğimiz her bir kilo ürün karşılığında 3 dolardan fazla gelir elde etmemiz gerekiyor" dedi.

ÜNLÜ İSİMLER
İnovasyon Haftası kapsamında teknoloji, tasarım, iş dünyası ve eğitim gibi konularda öne çıkmış isimlerin İzmir'e geleceğini belirten EİB Koordinatör Başkan Yardımcısı Sabri Ünlütürk, etkinliğe Gregory Stoch'in yanı sıra, Rowan Gibson, Hakan Gürsu, Simay Bülbül gibi dünyaca ünlü isimlerin katılacağını kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İnovatif çalışmalar İzmir'den yayılacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN